Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

China Miéville

93%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

China Miéville *06.09.1972
Narozen/a v: Norwich, Velká Británie

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  79x sledován

Životopis:
China Tom Miéville (* 6. září 1972, Norwich) je úspěšný britský autor fantasy, sci-fi a hororu. Rád označuje své dílo jako „weird fiction“ (podle autorů pulpové fantastiky druhé pětiny 20. století), respektive New Weird, a je předním představitelem takto nazývané volné skupiny autorů, kteří se snaží o oživení žánru, odklon od zavedených komerčních klišé i narušení hranic se science fiction a hororem, které pokládají za umělý výsledek téhož komerčního škatulkování.

Od raného dětství žije v Londýně. V osmnácti letech učil angličtinu v Egyptě, kde vznikl jeho zájem o arabskou kulturu a politiku Blízkého Východu. Vystudoval antropologii na univerzitě v Cambridge a mezinárodní vztahy v Londýně. Strávil také jeden rok na Harvardu.

Je členem největší z britských revolučně-levicových stran, (post)trockistické Socialist Workers Party; ve volbách do britského parlamentu v roce 2001 kandidoval za její koalici Socialist Alliance v tradičně labouristickém obvodě a získal 459 hlasů (1,2%). Jeho politické názory se odrážejí v jeho díle (nejsilněji v posledním románu Železná rada) i teoretických statích o literatuře - proslulá kritika J. R. R. Tolkiena a jeho díla jako reakcionářského); na řadě conů se účastnil bouřlivých panelových diskusí o politice.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Dorian)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Barabura
100% 100% 100% 100% 100%
  25. 7. 2012, 15:19
Já ho prostě miluju. Jeho styl jeho jazyk jeho svět jeho postavy jeho zápletky jeho řešení jeho konce jeho smysl pro humor jeho smysl pro detail a jak mu to všechno funguje dohromady. Všechny knížky, kromě Město a město (to bylo pro mně trošku slabší) mě dostaly. Ještě musim přečíst Krakena a Ambasadov, ale jelikož mám pro Chinu už asi celoživotní slabost, tak teď už mě nezklame.
TomToman
100% 100% 100% 100% 100%
  27. 12. 2014, 9:35
Někdy mi přijde, že každá knížka je úplně jiná. Mísení různých žánrů. Některé knihy mi sedly méně, ale ta jeho veledíla, kterými začal, stojí za přečtení.
corneille
100% 100% 100% 100% 100%
  8. 4. 2012, 12:36
Tohle byla láska na prvních třicet stran. Možná to trvalo trochu déle... kdo zná autorův styl, ten tuší. China má velmi specifický styl. Má rád nezvyklá slovní spojení, košaté věty a cizí slova (nejednou se mi stalo, že jsem si slovo musela vyhledat, protože jsem nevěděla, jestli ho neznám, nebo si ho autor vymyslel). A to vše spojuje v neuvěřitelné obrazy, kterými popisuje svůj bizarní, panoptický svět. Má ve zvyku čtenáři navrhnout obvyklé řešení zápletky a o dvě stránky později ho zavrhnout a dostat nebohé postavy ještě hlouběji do jejich neutěšené situace už jen z nelásky ke klišé. Příběh se díky stylu a obrazotvornosti často dostává až na druhou kolej (to příliš neplatí pro Jizvu a Krakena), ale věřím, že má smysl vytrvat. Obzvlášť, pokud se autorovi blížíte v představivosti :o)
Příběh samotný bývá poněkud nepředvídatelný, postavy (spolu se čtenářem) se často až do konce nedozví řadu věcí, které by rády. A čím dál častěji se stává, že do příběhu silněji pronikne autorovo levicové zaměření.

Miéville možná není pro každého, ale tomu, kdo si k němu najde cestu, má co dát.
kiros
100% 100% 100% 100% 100%
  21. 7. 2011, 21:33
nevim jestli se nekdo ze soucasnych autoru fantasy dokaze pochlubit tak sveraznym a osobitym stylem psani jako China Miéville. je to opravdu radost cist knizky jako nádrazi perdido ci jizva (zatim jsem vice nestihl). obvzlast nadrazi perdido jo takovy gejzir originalnich napadu, ze by to normalne dalo na celou radu knizek. asi nema cenu cenu to tady zacit popisovat, sezente si knizku a uvidite sami, muzu jen doporucit.