Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Radek John

61%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Radek John *06.12.1954
Narozen/a v: Praha, Československo

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  11x sledován

Životopis:
Radek John (nar. 6. prosince 1954 v Praze) je český publicista, moderátor, spisovatel, scenárista a politik. Za své knihy i scénáře získal řadu ocenění. Desetkrát byl českými diváky v anketě televizní popularity zvolen nejoblíbenější osobností televizní publicistiky v České republice. Jednou dokonce nejpopulárnější osobností české televizní obrazovky.

Roku 1979 vystudoval scénáristiku a dramaturgii hraných filmů na FAMU, od roku 1980 do 1993 byl redaktorem časopisu Mladý svět, do kterého přispíval reportážemi o narkomanech, vekslácích, prostitutkách, vlajkonoších a o panice kolem nemoci AIDS a také sériemi cestopisných reportáží. V 80. letech pracoval ve Filmovém studiu Barrandov jako scenárista a spolupracoval i s televizí. Je autorem scénářů k filmům Jen si tak trochu písknout, Sněženky a machři, Bony a klid, Proč?, Tankový prapor, Ta naše písnička česká II, Prachy dělaj člověka aj. Ve své literární tvorbě se zaměřuje zejména na problémy mladých lidí v dnešním světě, zejména pak drogy, násilí a prostituci. Jeho nejznámější román Memento byl přeložen do 10 jazyků.
Známý byl i jako reportér a poté šéfredaktor publicistického pořadu Na vlastní oči na TV Nova. Jako šéfredaktor redakce publicistiky v letech 1997 až 2007 zodpovídal za deset publicistických pořadů počínaje Snídaně s Novou, přes talkshow až po Občanské judo a pořad Tabu. Z Novy odešel na počátku roku 2009. Někteří novináři spekulovali, že odešel také kvůli jeho angažmá v soukromé firmě Ora Print, která se účastní veřejných soutěží a kterou do roku 2002 spoluvlastnil kontroverzní pražský podnikatel Roman Janoušek. John ale tato tvrzení vyvrací. Upozorňuje, že televizi Nova oznámil už v roce 2002, že přijal nabídku společností Ora Print, aby kontroloval náklady na vydávání časopisu a nikdo proti tomu sedm let neměl námitky. Navíc Janoušek z Ora Printu odešel dřív, než John přijal nabídku, aby pro tuto firmu pracoval. Podle Johna spolu tedy logicky neměli žádné pracovní ani soukromé vztahy.
V roce 1995 se stal absolutním vítězem ankety TýTý o nejpopulárnější tvář obrazovky. Dalších deset cen popularity získal v kategorii nejpopulárnější osobnost televizní publicistiky.
V roce 2009 vstoupil do politiky. Působí ve straně Věci veřejné. Je prvním předsedou české politické strany zvoleným přímou volbou.
Bydlí v Dejvicích a jeho manželkou je herečka Zlata Adamovská. Má dvě děti, Barbaru a Petra.

Zdroj: wikipedia.org

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

jana80
  13. 1. 2012, 14:00
Jako spisovatele a novináře jsem měla Radka Johna velmi ráda. Měl zůstat u toho, co mu šlo a nechodit do politiky. V mých očích stratil všechny sympatie. škoda