Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ivan Klíma

92%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Ivan Klíma *14.09.1931
Narozen/a v: Praha, Československo

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  55x sledován

Životopis:
Ivan Klíma (* 14. září 1931) je český spisovatel a dramatik židovského původu. Jeho původní jméno je Ivan Kauders.

Ivan Klíma se narodil v Praze a za druhé světové války strávil tři roky v koncentračním táboře Terezín. Vystudoval gymnázium a Filozofickou fakultu UK. Po absolutoriu v roce 1956 pracoval jako redaktor časopisu Květy a v letech 1959-1963 v nakladatelství Československý spisovatel. Poté psal do Lidových novin, Literárních listů (až do jejich zákazu), do časopisů Květen, Plamen a Orientace. V roce 1969 odjel do USA, kde působil jako hostující profesor na Michiganské univerzitě. Po návratu v roce 1970 už byl zakázaným autorem, publikovat mohl jen v samizdatu a exilu a živil se dělnickými profesemi. Jeho dílo je rozsáhlé a žánrově pestré: próza, dramata, reportáže, eseje, fejetony a knížky pro děti.
V roce 2002 mu byla udělena Cena Franze Kafky za knihu Velký věk chce mít též velké mordy o životě a dílu Karla Čapka.

Zdroj: wikipedia.org

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

prkali
  26. 4. 2016, 17:37
Ivan Klíma, jeden z nejstarších kluků, co znám (od vidění). Jak píše ve svém rozhovoru s Alenou Plavcovou v magazínu Ln Pátek, na gymplu kdysi založili spolek čtyř kluků, kteří nemluví sprostě - což bylo i tenkrát vyjímečné ("Tak jak by se mi mohlo líbit, když mluví sprostě pan prezident?").

"Jenže na samé podobě ideologie záleží méně než na potřebě lidí, zvláště těch mladých, bouřit se proti společenskému pořádku, do něhož vstupují a který nevytvořili, a tudíž jej nepovažují za svůj. Lidé také potřebují mít nějakou víru, cíle, které považují za vyšší, a jsou náchylní vidět svět a jeho rozpory v nečekaných, zdánlivě jednoduchých souvislostech, které se zdají vysvětlovat vše podstatné, čím právě trpí anebo s čím nesouhlasí. Pro tyto často klamné cíle jsou ochotni obětovat i život. Všechny ideologie minulosti, které vedly k vraždění, se mohly rozvinout teprve tehdy, když dokázaly vyčistit mozky lidí od všeho, co vyhlásily za nepatřičné, a přimět je k fanatické oddanosti ideám, které vyhlásily za patřičné. V tom se nelišily od současných ideologií, které vedou k teroristickému vraždění. Každá fanatická oddanost pravdě, ať přičítané božské, anebo pozemské autoritě, vede k obdobným důsledkům: lidé umírají anebo jsou vražděni, zmíněná pravda je obvykle nadlouho nepřežije."

(z knihy Moje šílené století)
AkzuzkA
100% 100% 100% 100% 100%
  11. 11. 2016, 20:59
Ano, ano, všechno, co bych chtěla napsat, už za mě napsal uživatel claudel. Podobnost s Kunderou jsem si uvědomovala již při čtení první knihy (už si nepamatuji, která to přesně byla). Shodou okolností jsem se k těmto dvěma autorům dostala také ve stejnou dobu. Zvláštní. Asi to tak vždycky chtějí okolnosti... :)
Lessi
100% 100% 100% 100% 100%
  15. 10. 2012, 14:45
Též se ztotožňuji s uživatelem Claudelem. Ivan Klíma patří určitě k největším českým spisovatelům. Jednou byla náhodná anketa v rozhlase a řadě lidí toto jméno nic neříkalo,ale tak to chodí,věhlasně známí bývají ti s nižší úrovní.Ivan Klíma je údajně známější v zahraničí než u nás.Každopádně z jeho literatury je cítit i jeho nesmírný charakter. Dnes už se to moc nenosí.Jsem ráda,že takoví lidé ještě jsou.Přeji mu hodně zdraví.
ta
  24. 6. 2011, 14:08
Ivan Klíma. Pan Spisovatel. Jeho knihy pro mě tolik znamenají... Uživatel CLAUDEL ostatní napsal za mě :-) Nicméně komentář musí obsahovat 150 znaků, ale tady není potřeba cokoliv dál psát...
alena.bartonova
  30. 11. 2010, 21:27
S panem spisovatelem jsem se osobně setkala na kulturní akci v Chomutově. Přišel mi jako dědeček z pohádky a je mi líto, že jsou často o něm napsány nepravdivé věci. No, třeba to,že v koncentračním táboře pobýval čtyři roky a ne pouze tři...
claudel
100% 100% 100% 100% 100%
  4. 9. 2010, 11:50
Ivan Klíma je spolu s Milanem Kunderou pro mě dlouhodobě nejoblíbenějším autorem, dokáže mistrně vystihnout lidskou psychiku, lidské touhy, slabosti, vášně a přitom oplývá laskavým humorem. Dokáže stejně kvalitně vytvořit menší dílko v podobě povídky či fejetonu jako obsáhlý román. Pro mě zůstává nezapomenutelnou povídka Bílý dům.