Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ian McEwan

94%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Ian McEwan *21.06.1948
Narozen/a v: Aldershot, Velká Británie

Spisovatel Ian McEwan v dalších jazycích:
Ian McEwan - English (4 knih)
Ian McEwan - Slovenčina (5 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  150x sledován

Životopis:
Ian McEwan (* 21. června 1948 Aldershot, Anglie) je britský spisovatel. Jedná se o držitele Řádu britského impéria a autora známého románu Betonová zahrada. Pro ni a pro svá raná díla bývá v angličtině a francouzštině přezdíván Ian Macabre (děsivý, makabrózní, hrůzný Ian), v češtině někdy jako básník perverze.

McEwan se narodil v Aldershotu v Anglii, ač velkou část svého života strávil na dálném východě, v Německu a v severní Africe, kde byl jeho otec vyslán jako armádní důstojník. Mladý Ian vystudoval University of Sussex a University of East Anglia, kde byl absolventem kurzu tvůrčího psaní Malcolma Bradburyho.

Jeho prvním vydaným dílem byla povídková sbírka První láska, poslední pomazání (1975 - First Love, Last Rites), jež v roce 1976 vyhrála cenu Somerseta Maughama. Mezi první romány patří Betonová zahrada (1978 - The Cement Garden) a Černí psi. Román z roku 1997 Nezničitelná láska (Enduring Love - vypovídající o osobě s Clerambaultovým syndromem) byvá obecně označován jako nejlepší dílo, ačkoli román Pokání (2001 - Atonement) rovněž zaznamenal ohromný pozitivní ohlas jak u čtenářů, tak kritiky. V roce 1998 mu byla udělena Bookerova cena za novelu Amsterdam.

McEwanův předposlední román Sobota popisuje na události zvláště bohatý den v životě jednoho neurochirurga. Hlavní hrdina, Henry Perowne, žije v domě na náměstí v centru Londýna, kde McEwan žil sám po přestěhování z Oxfordu. Tato kniha vyhrála cenu James Tait Black Memorial Prize za rok 2005. Jeho zatím poslední vydanou knihou je novela (nebo jen rozsahem nevelký román) Na Chesilské pláži.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Bee)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

janeicka
100% 100% 100% 100% 100%
  7. 12. 2013, 10:52
Ian McEwan je bezpochyby můj nejoblíbenější současný autor. Každá jeho kniha mě svým způsobem vždycky něčím překvapí, každá má něco do sebe a tím je jedinečná. Ve všech dílech bych asi nejvíc pochválila psychologii postav, to je asi to, co mám na McEwanovi nejradši :-) Mezi mé srdcovky určitě patří Pokání, v poslední době mě dostal Amsterodam - opravdu brilantní novela.
Rames
100% 100% 100% 100% 100%
  25. 2. 2015, 12:04
Jeden z mých oblíbených. Vypráví příběh , rozvláčně a líně, uvede čtenáře do obrazu a najednou z něj vyskočí a vy pádíte po stránkách a nemůžete uvěřit tomu co se děje! Věnuje se lidským činům a jejich důsledkům a ukazuje nám obraz nás všech a taky toho čeho všeho je člověk schopen. Mám zatím v knihovně Pokání a Nevinný, těším se na další.
Kamelka
100% 100% 100% 100% 100%
  1. 2. 2012, 22:06
V současnosti bez pochyby autor s největším citem pro zachycení unikátnosti různých dob a psychologií postav.
Jeho knihy/romány jsou vždy perfektně až bravurně zvládnuté co se týče věrnosti a neuvěřitelně propracované co se týče milostné roviny příběhu.
Génius.