Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Colleen McCullough

90%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Colleen McCullough *01.06.1937 - †29.01.2015
Narozen/a v: Wellington, Austrálie

Spisovatel Colleen McCullough v dalších jazycích:
Colleen McCullough (*01.06.1937 - †29.01.2015) - Slovenčina (9 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  21x sledován

Životopis:
Colleen McCulloughová je mezinárodně uznávaná australská autorka. Narodila se ve Wellingtonu v Novém Jižní Walesu Jamesi a Laurie McCulloughovým. Její matka byla z Nového Zélandu, částečně maorského původu. V dětství se často stěhovali, až se usadili v Sydney, kde McCulloughová navštěvovala Holy Cross College, protože ji zajímaly humanitní obory.

Než odešla studovat medicínu, vydělávala si jako učitelka, knihovnice a novinářka. Během prvního ročníku začala trpět alergií na chirurgické mýdlo a musela se vzdát snu, že se stane chirurgem. Proto přešla na neurologii a pracovala v Royal North Shore Hospital v Sydney.

V roce 1963 se odstěhovala do Británie; v Great Ormond Street hospital v Londýně se setkala s předsedou neurologické katedry Yaleovy univerzity, který jí nabídl práci. Od dubna 1976 do roku 1976 strávila deset let výzkumem a vyučováním na katedře neurologie na Yale Medical School v New Havenu v Connecticutu. Tehdy napsala své první dvě knihy.

Jejich úspěch jí umožnil odejít z práce a "pokusit se konečně žít podle svého". Ke konci sedmdesátých let, po stážích v Londýně a Connecticutu, se konečně usadila na Norfolku, malém ostrově v jižním Tichém oceánu, kde potkala svého budoucího manžela Rica Robinsona, jemuž tehdy bylo 33. Vzali se 13. dubna 1983 (jí bylo 46).

Portrét Colleen McCulloughové, namalovaný Wesleym Waltersem, se roku 1984 dostal do finále Archibaldovy ceny, udělované portrétu člověka vynikajícího v umění, literatuře, vědě nebo politice.

Hluboký historický výzkum, který podnikla pro své romány o antickém Římě, odměnila v roce 1993 Macquarieho univerzita čestným doktorátem.

V roce 2004 si vysloužila kritiku za své komentáře během procesu sexuálního zneužívání na ostrově Pitcairn. Tvrdila, že obvinění (z nichž všichni, až na jednoho, byli shledáni vinnými) pouze "dodržovali domorodé zvyky".

V roce 2005 se McCulloughová po boku své rodiny mihla v šestiminutové komedii Popcorn People.

Je členkou newyorské Akademie věd a American Association for the Advancement of Science (AAAS). V současné době žije v Sydney.

Její román "The Independence of Miss Mary Bennett" vzbudil kritiku pro přepracování postav z Pýchy a předsudku Jane Austenové. Susannah Fullerton, prezidentka Jane Austen Society of Australia, řekla, že když četla o Elizabeth Bennetové jako slabé a panu Darcym jako primitivním surovci, "chvěla se hrůzou". (Založil/a: coko-li)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Richie
100% 100% 100% 100% 100%
  23. 10. 2012, 18:51
Autorčino románové sedmidílné zpracování historie starověkého Říma (poslední století republiky a počátek císařství) považuji za vůbec nejlepší, jaké jsem kdy četl. A přečetl jsem o této historii desítky knih. Autorka píše nejen velmi čtivě, ale zároveň s dokonalou znalostí historických událostí. Vřele doporučuji všem milovníkům starověku i historie vůbec.