Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Émile Zola

93%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Émile Zola *02.04.1840 - †29.9.1902
Narozen/a v: Paříž, Francie

Spisovatel Émile Zola v dalších jazycích:
Émile Zola - Slovenčina (2 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  175x sledován

Životopis:
Émile Zola byl francouzský spisovatel, představitel naturalismu. Narodil se v rodině italského inženýra, který byl kdysi důstojníkem Napoleonovy armády, a život jej nakonec zavedl do jižní Francie. Zolův otec zde začal pracovat na stavbě zavodňovacího kanálu, který měl svést říční vodu k městečku Aix-en-Provence. Otec však náhle zemřel, a tak na Zolovo vzdělání nezbylo mnoho peněz. V té době se na celý život spřátelil s pozdějším slavným malířem Paulem Cézannem.

Po neúspěšném studiu odešel pracovat do nakladatelství Hachette, kde okolo sebe soustředil skupinu mladých romanopisců – tzv. medanská skupina. Svými pokrokovými názory měl velkou zásluhu na liberalizaci politického života ve Francii.Významně se angažoval zejména v Dreyfusově aféře, kdy otevřeným dopisem prezidentu republiky pod názvem J'accuse („Žaluji“) hájil nevinu kapitána Alfreda Dreyfuse, neprávem odsouzeného za špionáž.

Zemřel údajně nešťastnou náhodou na otravu oxidem uhelnatým poté, co se mu ucpal komín kamen (později se prokázalo záměrné ucpání komínu).

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: coko-li)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Karolína.K
100% 100% 100% 100% 100%
  8. 8. 2013, 12:36
Emile Zola je mým nejoblíbenějším autorem. Vřele doporučuji k přečtení všechny jeho knihy z cyklu Rougon - Maquart.
Lucka D.
100% 100% 100% 100% 100%
  20. 10. 2013, 18:22
Zola je ideální čtení na škaredý podzim, mám ráda jeho chmurné příběhy z chudých čtvrtí Paříže, kdy hlavní hrdinové trpí zimou, nedostatkem jídla. Trošku si pak člověk přehodnotí svůj život a uvědomí si, že přes veškeré trable třeba v práci přijde domů, kde je jídlo a teplo.
Ráda se k jeho knihám vracím (především Zabiják a Člověk bestie), bravurně vykreslené charakteristiky postav a jejich nezáviděníhodné osudy jsou čtením pro pošmourné listopadové večery.
cicwi
100% 100% 100% 100% 100%
  15. 9. 2014, 22:26
Zolovi romány z Paříže jsou nádherné. To jak popisuje život chudých a jejich světlé a temné stránky. Jako středoškolačku mě popisy od paní profesorky vůbec neuchvátily. (asi nudné vypravování. A teď bych na pana Zolu nedala dopustit :)