Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Václav Čtvrtek

92%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Václav Čtvrtek *04.04.1911 - †6.11.1976
Narozen/a v: Praha, Československo

Spisovatel Václav Čtvrtek v dalších jazycích:
Václav Čtvrtek - Slovenčina (4 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  10x sledován

Životopis:
Václav Cafourek, známější pod pseudonymem Václav Čtvrtek, byl spisovatel pro děti a mládež, autor povídek, románů a her o současných dětech a populárních pohádkových příběhů. Je považován za pokračovatele klasiků českých pohádek jako je Josef Lada, Ondřej Sekora, Jan Drda. Některá svá díla napsal pod pseudonymy, například Huge Prattler.
Za 1.světové války se rodina odstěhovala z Prahy k jeho dědečkovi do Jičína. V pozdějších letech v Praze vystudoval gymnázium, absolvoval kurz na obchodní akademii a na přání otce začal studovat práva, která však nedokončil, odešel po třech semestrech. Pak nastoupil jako úředník na okresním finančním ředitelství v Chebu a za 2.světové války pracoval jako finanční úředník v Praze.

Po osvobození začal spolupracovat s dětskými časopisy Brouček, Sedmihlásek, Vlaštovička, později Mateřídouška, Ohníček, Pionýr, Pionýrské noviny a s Čs. rozhlasem, kde se stal vedoucím vysílání pro děti a mládež.[1]. Od roku 1960 se plně věnoval literární činnosti, kdy psal hlavně pohádkové příběhy a knihy. Jejich děje umísťuje často na Jičínsko.

Největší ohlasy získaly jeho pohádkové knihy a příběhy, které byly adaptovány pro televizi (večerníčky). Ve spolupráci s Československou televizí vznikly animované seriály, např. Pohádky z mechu a kapradí, Maková panenka, Rumcajs, Víla Amálka a další.

Část své spisovatelské tvorby věnoval psaní jak klukovských příběhů, tak i dívčích románků i větších povídek umístěných do současnosti s pohádkovými motivy.

Některé z jeho prací jsou zařazovány do literatury science fiction.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: coko-li)

(Zobrazit více)  
Knihy:

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

vladislaus
100% 100% 100% 100% 100%
  26. 10. 2011, 16:14
Jeden z našich nejlepších spisovatelů pro děti. Kolik nezapomenutelných postaviček vytvořil. Většina z nich byla animována jako večerníčky.
Veve721
100% 100% 100% 100% 100%
  25. 9. 2016, 22:40
Můj oblíbený dětský autor, jehož knížky nemůžou chybět v žádné dětské knihovničce. Četla jsem od něj toho opravdu moc a nikdy se nestalo, že by mě jeho knížka nudila.