Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Andrzej Sapkowski

97%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Andrzej Sapkowski *21.06.1948
Narozen/a v: Lodž, Polsko

Spisovatel Andrzej Sapkowski v dalších jazycích:
Andrzej Sapkowski (*21.06.1948) - Jiný (1 knih)
Andrzej Sapkowski (*21.06.1948) - Slovenčina (7 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  754x sledován

Životopis:
Andrzej Sapkowski je považován za jednoho z nejlepších autorů slovanské fantasy. Je velice populární nejen v rodném Polsku, ale také v České republice, Slovensku, Rusku, Německu, v Portugalsku, Francii, Švýcarsku a obrovskou popularitu si vydobyl ve Španělsku. V roce 2006 se připravuje vydání jeho knih v Anglii (nakladatelství Gollancz), vydavatel slibuje, že část nákladu půjde do USA. Jeho nejznámějším dílem jsou povídky a pětidílná sága o zaklínači Geraltovi z Rivie a princezně Ciri. Tato část jeho díla byla i zfilmována, nicméně ohlasy filmu jsou spíše rozpačité a panuje obecná shoda, že polský film i navazující seriál Wiedźmin (Zaklínač) přes některé „světlé chvilky“ ani zdaleka nedosahují kvalit předlohy.

Andrzej Sapkowski se narodil v Lodži a jelikož má nadání na jazyky, tak po studiu vysoké školy pracoval v oblasti zahraničního obchodu. Svou první povídku publikoval v roce 1986 a již o dva roky později byl jedním z nejoblíbenějších spisovatelů fantasy v Polsku. Kromě knih píše i povídky, recenze, komentáře a fejetony, zejména pak do polských fantasy časopisů Fantastika a Magie a Meč (v orig. Magia i miecz)

Mezi jeho nejnovější dílo patří „sága o Reinmarovi z Bělavy“, historická fantasy, která se odehrává v období husitských válek především ve Slezsku a Čechách.

foto zdroj: wikipedia.org

Zdroj: wikipedia.org

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Esther Darnett
  4. 12. 2013, 7:07
Snad každý si s jménem Sapkowski spojí Geralta z Rivie. Na poli středověké fantasy by s ejen těžko hledal konkurent. Zatím ho mohu soudit jen podle této ságy, nicméně nepochybuji o kvalitě jeho dalších děl.
wroclav
100% 100% 100% 100% 100%
  6. 12. 2015, 20:30
Přijde mi, že člověk jen párkrát za život má to štěstí se setkat s autorem, se kterým dokonale rezonuje. Mě se to stalo na gymplu a výšce se Sakpkowskim. Jeho knihy jsem znal v podstatě nazpaměť, vytvořil jsem mapu jeho světa (lepší a přesnější než tu později publikovanou) a neustále jsem objevoval nové a nové odkazy do současné mytologie/historie/popkultury... (příklad: syn Cracha se jmenoval Hjalmar Křivá huba, získal to při zranění při bruslení, při závodění s Ciri. Až o pár let později jsem zjistil, že nejslavnější norský rychlobruslař se jmenoval Hjalmar Andersen a na jeho pusu se můžete podívat na google images - podobných věcí jsou tam pro pozorného čtenáře mraky).
Další devizou jeho knih je humor, ne prvoplánový ala Pratchett, ani rádoby-humor ala Harry Potter, ale takový, že člověk fakt vybuchne občas smíchy, i když je děj poněkud tragický. Psychologie postav - ať už těch se kterými se čtenář může identifikovat (a že jich je), nebo těch které mají moc a hýbou světem je opět něco, co v jiných fantasy není. Při probírání politiky jsem si často říkal "hmm takhle by to vlastně ve skutečnosti mohlo nějak fungovat" a ono ano. Bohužel zhruba od Božích Bojovníků mi přijde, že se Sapkowski "vypsal". Kniha je strašně smutná a krutá. Jakoby už nic pozitivního nezůstalo. Lux perpetua je bezvýchodná - spousta zápletek nedořešeno, zdá se mi, že už nebyla síla je dovézt do konce. Pozdější díla (Zmija, Bouřková sezóna) už jsou pak slabší.
Zkrátka velká literatura může být i literaturou brakovou. Rouhačská myšlenka: Tolkien byl sice první, ale Sapkowski míří výš (a naší mentalitě blíž).
Loro
100% 100% 100% 100% 100%
  29. 8. 2014, 16:03
Jelikož čtu pouze knížky o Zaklínači, tak ho mohu hodnotit jen podle těchto knížek. V knížkách je strašně moc gramatických chyb, takže by se měl najít nějaký inteligentnější překladatel a přeložit to znova.Nejvíc se mi líbí jazyk trpaslíků a také to, že tady jsou i elfové pěkní hajzlíci :) Jinak toto je spolu s Lukjaněnkem můj nejoblibenější autor. Film na knížku rozdně nemá :) Házím do oblibených :)
vood
100% 100% 100% 100% 100%
  29. 12. 2016, 21:45
K Sapkowskému jsem přišla jako slepý k houslím spíš z hecu než ze zájmu. Přečtu všechno, ale fantasy mě nikdy zvlášť nebavila, polský autor nelákal a hlavní hrdina nebyl sympatický. Nakonec jsem jedním dechem proletěla celou ságou tak rychle, že si ji budu muset přečíst znovu. A daleko pozorněji. Poprvé jsem při čtení (kór paperbacku) získala dojem, že za vším tím smyšleným světem, postavami a příběhy jsou ukryta historická, politická, filosofická a psychologická témata, které pro hrubé nedostatky ve vzdělání nejsem schopna plně pochopit.
Sága o Geraltovi a Ciri pro mě tedy není pouze skvěle napsanou pohádkou, ale i určitým závazkem vrátit se znovu a pochopit víc.
Dolamer
60% 60% 60% 60% 60%
  3. 8. 2015, 0:27
Průkopník fantasy ve střední Evropě. Zasloužil by více slávy. Bohužel píše málo a k tomu krátce,což mě neskutečně štve! Zaklínač by si zasloužil tisíci stránkové bichle !
Wolfiet
100% 100% 100% 100% 100%
  3. 2. 2014, 12:00
Když jsem dostala poprvé knihu do ruky od Sapkowskiho byla jsem mile překvapena. Geralt z Rivie je dokonalá postava, která má kamennou tvář a zároveň velké srdce. Jeho bojování za dobro i když sem tam pro peníze je pro mě vrcholem fantasy a přečtu si to klidně několikrát za sebou. Knihy jsou dokonalost, ale seriál nedoporučuji...
TomášM
100% 100% 100% 100% 100%
  12. 11. 2011, 20:39
Můj velmi oblíbený autor, nicméně s napětím očekávám další autorova díla, protože jeho poslední kousky Husitská trilogie a Zmije ve mě zanechávjí zvláštní pocit nedokončenosti. Sice knihy to byly dobré dokonce i některé myšlenky těchto děl se mi velmi zamlouvali, ale myslím že má na víc. Nechme se překvapit.
manwe
100% 100% 100% 100% 100%
  15. 9. 2011, 17:18
Také můj nejoblíbenější autor, nicméně pouze díky tomu, že mám možnost si přečíst originály v polštině. Překlad Zaklínače je něco odporného.
Connawar
100% 100% 100% 100% 100%
  25. 4. 2011, 23:08
Pro mě je to nejlepší fantasy spisovatel jakého znám a jeho Geralt je má nejoblíbenější fantasy postava, prostě geniální.Jen škoda toho, že se nepovedl seriál a film na motivy jeho děl, bylo by fajn, kdyby se toho ujal někdo jiný a natočil něco, co by mělo hlavu a patu a vypadalo lépe.