Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Erle Stanley Gardner

85%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Erle Stanley Gardner *17.07.1889 - †12.3.1970
Narozen/a v: Malden, Massachusetts, USA

Spisovatel Erle Stanley Gardner v dalších jazycích:
Erle Stanley Gardner - Slovenčina (3 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  18x sledován

Životopis:
Erle Stanley Gardner [gárdnr] (17. července 1889 – 12. března 1970) byl americký spisovatel detektivních románů, píšící také pod pseudonymy A. A. Fair, Carleton Kendrake, Kyle Corning, Charles M. Green.

Původně pracoval jako právník a z této praxe čerpal i některé náměty pro svoje díla, od roku 1933 psal detektivky. Každoročně vydal zhruba čtyři díla, celkem napsal 140 detektivek.

Kromě svých detektivních románů se věnoval také projektu nazvanému Soud posledního odvolání (The Court of Last Resort), kde se spolu s přáteli snažil prošetřovat sporná rozhodnutí, ve kterých byli před soudem dost možná nevinní odsouzeni kvůli špatné obhajobě, nesprávnému jednání policie a státních zástupců a hlavně také zneužívání či špatné interpretaci forenzních důkazů.

V dílech E. S. Gardnera se objevují dva hlavní hrdinové – Perry Mason a Doug Selby. V dílech psaných pod různými pseudonymy pak vydal řadu dalších detektivek s jinými hlavními postavami (např. Bertha Coolová a Donald Lam v dílech psaných pod pseudonymem A. A. Fair).

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: key.maker)

(Zobrazit více)  
Knihy:

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Gigant
100% 100% 100% 100% 100%
  21. 5. 2013, 15:03
"Klasik" detektivních románů, všechny zápletky perfektně vystavěné, děj po několika stranách nabírá strhující tempo a knihy se tak stávají extrémně čtivé. Podrobněji bych se zastavil u tří "typů" gardnerových detektivek.

Perry Mason - případy řešené z pohledu obhájce (vyprávěné v 3. osobě), parádní ukázka skvěle zvládnutého právnického řemesla a praxe; jediná slabá stránka je jakási schématičnost dějů, přečte-li člověk více jak 30 jeho případů

Doug Selby - případy z druhé strany, z pohledu žalobce (3. os), mě neohromily tak jako P. Mason, nicméně je laťka stále nesmírně vysoko

Berta Coolová/Donald Lam (vydáno pod pseudonymem A.A.Fair) - případy detektivní kanceláře, vyprávěné první osobou Donalda Lama; pro mě bezkonkurenčně nejlepší z toho, co E.S.Gardner napsal, propracované zápletky, dějové zvraty, prostě perfektní čtivo, které osloví každého.

Z výše uvedeného nelze hodnotit jinak než 5* 100/100.