Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Jean Paul Sartre

94%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Jean Paul Sartre *21.06.1905 - †15.04.1980
Narozen/a v: Paříž, Francie

Spisovatel Jean Paul Sartre v dalších jazycích:
Jean Paul Sartre (*21.06.1905 - †15.04.1980) - Slovenčina (1 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  78x sledován

Životopis:
Jean-Paul Sartre byl francouzský filozof, spisovatel a dramatik, jeden z nejvýznamnějších existencialistů.

V roce 1964 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. On ji však odmítl s odůvodněním, že nikdy nepřijal žádné oficiální vyznamenání, a věří, že spisovatel nesmí dopustit, aby se z něj stala instituce.[1]

Jean-Paul Sartre se narodil v Paříži, kde vyrůstal v měšťanském prostředí intelektuálů. Ve dvou letech mu zemřel otec. Chodil na lyceum Jindřicha IV., kde se seznámil s Paulem Nizanem.

V letech 1922–1924 byl v přípravné třídě (classe préparatoire) na lyceu Louis-le-Grand. Později byl přijat na École normale supérieure, kde se seznámil s Raymondem Aronem. Studium ukončil roku 1929 jako nejlepší z celé filosofické třídy, poté učil na několika gymnáziích ve Francii.

V letech 1933–1934 absolvoval pobyt na Francouzském institutu v Berlíně, kde se seznámil s fenomenologickou filozofií. Ovlivnili ho především Hegel, Soren Kierkegaard, Karel Marx, Friedrich Nietzsche, Edmund Husserl, a René Descartes, dalším impulsem k jeho tvorbě byli francouzští moralisté (filozofický směr).

V průběhu druhé světové války byl jako francouzský voják v Alsasku zajat a internován, po návratu do Paříže roku 1941 se spolupracoval s hnutím odporu. Od roku 1945 působil jako spisovatel na volné noze. Po válce se jeho politické postoje přibližovaly komunistické straně, jejím členem se však nikdy nestal. Jeho vztah ke KS poněkud ochladl v roce 1956 po sovětské intervenci v Maďarsku. Před sovětským komunismem vždy upřednostňoval spíše různé alternativní verze komunismu, např. Titův v Jugoslávii, Castrův na Kubě a Maův v Číně. Od šedesátých let kritizuje komunismus zleva a stává se protektorem anarchistických, ultralevicových proudů.

Sartre hodně cestoval, navštívil mj. USA, SSSR, Čínu, Egypt a Kubu. Přednášel také v Praze (1962, 1968).

Ve svých politických vystoupeních se angažoval prakticky ve všech tehdejších problémech (např. nezávislost Alžírska, emancipace bývalých kolonií, válka ve Vietnamu a samozřejmě též ve studentských hnutí v r. 1968).

Sartre se nikdy neoženil, ale celoživotní družkou mu byla Simone de Beauvoir. Jednu ze svých milenek, Arlette El Kaim (nar. 1937), původem Egypťanku židovského původu adoptoval roku 1965 jako dceru.

Sartre, respektive jeho parodované alter-ego Jean-Sol Partre, se objevuje v románu Borise Viana Pěna dní.

Na samém závěru života Sartre relativizoval některé své dřívější postoje, zvláště v otázkách humanismu a náboženství. Přiznal svou fascinaci judaismem, jeho mesianistickým, utopistickým potenciálem, jeho eschatologií a také jeho teologií. „Bez Židů by filosofie dějin nebyla stejná.“ (L’Espoir maintenant, rozhovor s Bennym Lévym)

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Liška)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

LadyEsik
100% 100% 100% 100% 100%
  24. 4. 2011, 9:53
Tento spisovatel má dokonale propracované charaktery svých postav a ve všech povídkách řeší otázky existence (patří do existencionalismu). Takže to nejsou lidé s charaktery obyčejnými. Povídky nejsou nepřekonatelně dlouhé, dobře se čtou, moc se mi líbí rozsah slovní zásoby :) Taky jsou zajímavé, i když je pravda, že mě ani tak nebavil děj, jako spíš to řešení otázky vlastní existence, kolem čehož se to točí. Ale román (tvoří půlku této knihy) Nevolnost, to jsem zavřela asi v půlce, nuda. Nevím, ani ta slovní zásoba, ani nic mě u toho nedokázalo udržet, přitom je napsaná na titulní straně souboru povídek, takže je asi jedna z jeho nejlepších.

Četla jsem povídky: Místnost; Zeď; Mládí vůdce; Intimita; Hérostratos