Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Roger Zelazny

93%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Roger Zelazny *13.5.1937 - †14.6.1995
Narozen/a v: Euclid, Ohio, USA

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  65x sledován

Životopis:
Roger (Joseph Christopher) Zelazny byl americký autor fantasy a science fiction literatury. Mezi jeho nejslavnější díla patří série Tajemný Amber.

Jednalo se o jediné dítě Josephine Sweetové a Josepha Franka Zelazneho (Żelazny), jeho otec již v mládí emigroval z Polska a se svou ženou Josephine se seznámil v Chicagu. V letech 1955 — 1959 studoval na Western Reverse University v Clevelandu, kterou ukončil jako bakalář z angličtiny, poté vystudoval na Columbia University v New Yorku se specializací na alžbětínské drama, školu dokončil roku 1962 jako magistr. V letech 1962 – 1969 pracoval jako zaměstnanec zdravotní a sociální pojišťovny v Clevelandu a v Baltimore. Konečně v roce 1969 se dal na spisovatelskou dráhu jako autor na volné noze. Ve svých 38 letech se přestěhoval do Santa Fé, kde žil až do své smrti.

Jeho první publikovanou prací se stala povídka Passion Play roku 1962. Vrchol jeho tvorby spadá do šedesátých a sedmdesátých let 20. století, je řazen k autorům Nové vlny. Pro jeho práce je charakteristické určité zamlžení hranice mezi science fiction a fantasy. Některé jeho romány jsou založeny na mytologiích různých kultur. Například Pán světla se odehrává ve světě hinduistických božstev, Oko kočky obsahuje prvky navažského náboženství, egyptští bohové figurují v románu Creatures of Light and Darkness. Bohové, bytosti s božskou mocí a lidé, kteří se stali bohy, jsou častým tématem jeho prací.

Zdroj: wikipedia.org

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Richie
  27. 12. 2012, 22:14
Od Zelazného jsem četl zatím sérii 10 knih Tajemný Amber a bylo to vynikající čtení. První část série s Corwinem (Vládci Stínů či Devět princů Amberu, Zbraně Avalonu, Stín Jednorožce, Oberonova ruka, Dvory Chaosu) byla opravdu skvělá - velmi mě to pohltilo jak při prvním čtení, tak i při druhém o několik let později.
Rovněž druhá část série s Corwinovým synem Merlinem (Trumfy osudu, Krev Amberu, Znamení Chaosu, Rytíř Stínů a Princ Chaosu) byla výborná, i když už trochu méně než první.
Myslím, že Tajemný Amber by rozhodně neměl chybět v žádné knihovně opravdového fanouška fantasy. Roger Zelazny je klasik tohoto žánru!
hEROic
  13. 12. 2011, 15:14
Pan spisovatel! Díla Rogera Zelazneho jsou vskutku nadčasová. Úžasné propojení "současného" světa lidí se světy fantasy...