Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Charles Bukowski

94%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Charles Bukowski *16.08.1920 - †09.03.1994
Narozen/a v: Andernach

Spisovatel Charles Bukowski v dalších jazycích:
Charles Bukowski - English (1 knih)
Charles Bukowski - Slovenčina (5 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  526x sledován

Životopis:
Americký básník a spisovatel, který se proslavil nekonvenčními autobiografickými prózami a vulgárním stylem. Vzhledem ke svému stylu bývá často přiřazován ke spisovatelům poněkud vágní skupiny beat generation, kam patří zejména Jack Kerouac nebo John Clellon Holmes. Osobně se však tomuto zařazení vždy velmi silně bránil.

Historky o tom, že byl nechtěným nemanželským dítětem, které o sobě sám šířil, nejsou pravdivé. Narodil se v německém Andernachu. Jeho otec tam po skončení 1. světové války sloužil v místní posádce americké armády, zamiloval se do osmnáctileté švadleny a vzal si ji. V roce 1924 se rodina přestěhovala do Los Angeles, ale synovi se tam nelíbilo. Nemluvil dobře anglicky a děti se mu smály. V pubertě byl navíc silně postižen akné (v šestnácti byl kvůli tomu dokonce na půl roku omluven ze školy). Spolužáků se stranil a seznámit se s nějakou dívkou pro něj bylo téměř nemožné. Ani doma se necítil dobře: otec byl přísný, on však jeho autoritu vůbec nepřijímal a v jednadvaceti odjel do New Orleansu a později do San Franciska. Střídal levné podnájmy a podřadná zaměstnání, z kterých ho kvůli pití a absencím většinou brzy vyhodili. Cítil se být vyděděným, časem si na tento pocit zvykl a svým způsobem si v něm začal libovat.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Liška)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Ghoulman
100% 100% 100% 100% 100%
  2. 12. 2016, 8:33
Bukowského cynismus a humor jsou unikum, neznám autora, který by obnažoval banality lidského života s takovou chutí a do takové míry surovosti, která jde mnohdy „až na kost“. Na druhou stranu jsem též fascinován těmi střípky humanity, jež se v autorově díle mihnout a díky své sporadičnosti na čtenáře o to silněji působí. Ostatně kdo má načteno ví, že pod slupkou misantropického alkoholika se skrývá i křehká lidská bytost, jež si v životě mnohé vytrpěla a která za svojí maskou bezcitného muže, kterému není nic svaté, často ukrývá velkou zranitelnost.
Abigor
100% 100% 100% 100% 100%
  24. 5. 2014, 13:53
Je sprostej, je hnusnej, je superrealistickej (ne ve slohu, ale stylu), ale je úžasnej! To, jak najde poetiku v hnusu, špíně, chudobě a tvrdým životě je neuvěřitelný! Líbí se mi, že ničeho nelituje. Mohl být konvenční, on nechtěl a tak byl vandráckej, nadrženej pobuda. Ničeho nelitoval. Kéž bych na konci života mohl být taky tak klidnej.
-Nikola-
100% 100% 100% 100% 100%
  9. 6. 2015, 11:50
Tento autor mi hýbe žlučí. Je nechutný, ale naprosto jsem mu propadla. Hlavně jeho veršům. Některé básně je lepší ponechat bez komentáře, ale ten osobitý styl musí být oceněn! V anotaci jedné sbírky básní jsem se dočetla, že "z básní dýchá klid a umění vychutnat si život." Tak tyto slova ve spojení s básněmi Bukowského mě celkem rozesmálo.
Pro milovníky tohoto básníka přikládám odkaz videa z youtube.com, kde Bukowski předčítá své básně publiku. Sám tvrdí, že básně píše, ale pak už je nečte. K těmto sezením ho přesvědčil finanční obnos, který za ně dostávál.
I když neovládáte jazyk anglický, tak si možná rádi povšimnete vystupování Bukowského na veřejnosti. Cigareta musí hořet a diváci ho povzbuzují v pití alkoholu. Takže je to spíše o poslouchání opileckých řečí.
Toto chování mi přijde naprosto nemístné, nevkusné a nepřijatelné. Přesto se k jeho veršům neustále vrácím. Prostě jsem jim podlehla!
https://www.youtube.com/watch?v=QB6IyLTvB7M
maillard
100% 100% 100% 100% 100%
  20. 6. 2016, 16:51
dobří lidé zachraňují svět
aby se zmetci jako já mohli
věnovat umění
a stali se nesmrtelnými.
jestli tuto báseň čtete dlouho
po mé smrti
tak jsem to dokázal.
(Charles Bukowski)
OKo
80% 80% 80% 80% 80%
  30. 8. 2013, 9:03
Pro mě autor, který má koule psát o tom, co si všichni lidi (hlavně muži) myslí, ale morální zábrany jim brání, aby se tak i chovali.
Lucka D.
0%
  16. 10. 2013, 21:22
Nemaluji si svět narůžovo, ale Bukowského příběhy mi připadají nechutné a jejich četba ztrátou času.
Jaroslav Chorý
80% 80% 80% 80% 80%
  1. 11. 2016, 23:47
Nejvíce na Bukowském cením jeho povídky, které zabrousily do žánru sci-fi. Nitroždímačka například. Nejoblíbenější povídkou se pak pro mne stávají "Zvířecí nudle v mé polévce," kde dle mě naplno vyjevil svou životní filozofii (zvířata jsou lepší než lidi) a udělal, co ještě nikdo před ním neudělal. Hodil na ty hajzly atomovku :)
Přečet jsem o něm a od něj uplně všechno vydaného v ČR. A obzvlášť životopisy z rukou jeho přátel nebyly příjemné čtení. Navždy mi nabouraly auru nedotknutelnosti génia. Proto radím: Jestli si chcete o Charlesovi zanechat idealizované vzpomínky, tak jeho životopisy hlavně nečtěte. A PROBOHA: Pokud je to aspoň trochu možné, sežeňte si jeho věci, co vydala Pragma, nikoliv Argo.
gorakh
80% 80% 80% 80% 80%
  14. 8. 2011, 16:12
Byť jeho tvorba není z literárního hlediska ničím extra, přesto je "kurevsky" oblíbenej. "Plebejec" Bukowski uchvacuje nejspíš svou nenuceností a syrovostí, jež je cizí konvencím spoutanému člověku. Číst o hemoroidech a připosranejch trenkách se jen tak nepoštěstí a z psychologického hlediska to může mít i pozitivní efekt kompenzace jednostranností "kulturní čistoty"...