Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Mark Twain

92%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Mark Twain *30.11.1835 - †21.04.1910
Narozen/a v: Florida (Missouri), USA

Spisovatel Mark Twain v dalších jazycích:
Mark Twain (*30.11.1835 - †21.04.1910) - English (1 knih)
Mark Twain - Jiný (1 knih)
Mark Twain - Slovenčina (3 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  53x sledován

Životopis:
Tento významný americký spisovatel, jehož vlastním jméno bylo Samuel Langhorne Clemens, se narodil jako třetí ze čtyř přeživších dětí Johna a Jane Clemensových. Když byl ještě dítě, rodina se přestěhovala do městečka Hannibal v Missouri. Město a jeho obyvatelé posloužili Clemensovi později jako námět pro mnoho prací, speciálně pro Dobrodružství Toma Sawyera.

V roce 1847, kdy Samuelovi bylo 12 let, zemřel jeho otec. Samuelův starší bratr Orion zakoupil brzy poté noviny Hannibal Journal, jejichž přispěvatelem se záhy stal i mladý Samuel, který v nich pracoval jako pomocník tiskaře. Přestože později ve svém životě napsal několik desítek knih a jeho jméno nese několik amerických škol, sám Mark Twain neměl dokončené základní vzdělání a čtení a psaní se učil v procesu jeho samotné práce.

Samuelovým velkým snem bylo stát se kormidelníkem parníku na Mississippi. V roce 1855 se proto přesunul do St. Louis, kde se začal na tuto dráhu připravovat. V roce 1858 získal kormidelnickou licenci. Když ale Americká občanská válka civilní plavbu po Mississipi v roce 1861 ukončila, musel se poohlédnout po jiné práci.

Po epizodním působení v ozbrojené milici utekl před válkou na západ. Spolu se svým bratrem Orionem se v červenci 1861 vydali do Virginia City v Nevadě. Zde se nějakou dobu věnoval hledání stříbra, ale už v roce 1862 se vrátil k novinářské práci.

Pseudonym Mark Twain použil poprvé 3. února 1863. Ke vzniku tohoto pseudonymu se váží dvě historky: Podle jedné z nich pochází z označení bezpečné hloubky vody pro říční parník. Byly to dva sáhy, což se hlásilo slovy mark twain.
Podle druhé historky žádal během svých cest po divokém západě od barmana těmito slovy dvě čárky při objednávce dvou drinků.

O tom, jak ke svému pseudonymu přišel doopravdy, píše Mark Twain ve své knize "Život na Mississippi", v 50. kapitole nazvané Kapitán Sellers. Když byl ještě kormidelnickým „štěnětem“, všiml si, že jeho padesátiletí učitelé (ostřílení kormidelníci) velice žárlí na devadesátiletého kapitána Sellerse, který si pamatoval počátky plavby na Mississippi a své bohaté zkušenosti zveřejňoval v časopise "New Orleans Picayune“ pod pseudonymem Mark Twain. V článečcích psal o stavu vody a stavu řeky, věcně a prakticky. Mladý Clemens napsal velice jedovatou satiru na tohoto „Marka Twaina“, ukázal ji několika kormidelníkům a ti ji plni nadšení dali otisknout v listě "New Orleans True Delta“. Kapitán Sellers se hluboce urazil a nikdy už nic pod tímto jménem nezveřejnil. Clemens se pak později velice styděl, že vrazil „osten hluboko do srdce dobrého člověka“. V době, kdy telegraf přinesl zprávu o kapitánově smrti, byl Clemens na pobřeží Tichého oceánu jako novopečený novinář a potřeboval nějaké nom de guerre, válečnické jméno, zabavil tedy odložené jméno starého plavce a snažil se, seč mohl, aby mu vrátil úctu, o kterou je v mládí neuváženě připravil. (Založil/a: Gwaihir)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

vladislaus
80% 80% 80% 80% 80%
  19. 2. 2015, 19:45
Přečetl jsem si jeho životopis na wikipedii a z odstavce Závěr života vyplývá ( i když to tam uvedeno není ), že byl Twain pedofil.
marta-b
  15. 3. 2010, 21:53
Kromě toho, že miluju příběhy Toma Sawyera už od dob, kdy jsme je četli na základce, tak jsem nedávno četla Twainovy povídky v knížce "Geniální podivíni" a musim říct, že jsem se dlouho tak nenasmála :o)) Zjištění, že je Twain neuvěřitelně vtipný autor, mě docela potěšilo.
jarda-s
  16. 1. 2016, 19:07
Někteří lidé si prostě nedovedou představit, že někdo jiný by mohl psát knížky pro děti a poté se se svými dětskými čtenářskými fanoušky scházet a dopisovat si s nimi, a proto dospějí k názoru, že tento někdo je nutně pedofil, že vladislausi? Jenže ve shodě se zakladatelem psychoanalýzy Sigmundem Freudem, že lidé svoji činnost a své myšlenky produkují převážně pod vlivem podvědomých sexuálních podnětů, to přímo vypovídá o duševním stavu autora takto podmiňovaného závěru.