Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Václav Cílek

93%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Václav Cílek *05.11.1955
Narozen/a v: Brno, Československo

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  34x sledován

Životopis:
Český geolog, klimatolog, spisovatel, filosof, překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy.

Střední školu studoval také v Tanzanii, poté vystudoval hornickou průmyslovku v Příbrami a přírodovědeckou fakultu – obor geologie na Univerzitě Karlově v Praze.

V letech 1980 až 1990 pracoval v Hornickém ústavu Akademie věd ČR. Od roku 1990 pracoval v Geologickém ústavu Akademie věd ČR a v letech 1994 až 2001 pak na částečný úvazek v Centru teoretických studií. Od roku 2004 je ředitelem Geologického ústavu Akademie věd ČR.

Přestože se ve své práci zabývá především popularizací vědy, změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů.

Za knihu Krajiny vnitřní a vnější a za následující knihu Makom: Kniha míst získal Cenu Toma Stopparda za rok 2004 (cena za literární eseje). V červnu 2007 získal Cenu ministra životního prostředí „za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie“. V roce 2009 získal Cenu Nadace VIZE 97.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Liška)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

prkali
  30. 11. 2016, 19:24
List Václavu Cílkovi
(29.11.2016 Autor: MARTIN C. PUTNA Zdroj: Lidové noviny)

Milý Václave, známe se asi čtvrt století. Během toho čtvrtstoletí jsme se čas od času soukromě potkávali, ale také jsme se oba stali součástí veřejného prostoru této země, kterou oba tak vášnivě studujeme a milujeme. To proto Ti nyní píšu, a proto takto veřejně.
Vzpomínám, jak jsme ve třech, se Zdeňkem Neubauerem, který se nyní na nás dívá z věčnosti, pořádávali výlety za exegezí symboliky Karlova mostu či Karlštejna. Přiznávám, jak jsem Ti v dobrém záviděl, že díky své odbornosti můžeš vidět nejen krajinu, ale i "pod krajinu". Vyznávám, jak rád jsem čítával Tvé knihy, spojující odbornost, básnivou intuici a trochu pábitelství; Velkou knihu o klimatu zemí Koruny české otevírám pravidelně jako průvodkyni po toku roku. Přidávám, že jsem s potěšením zdědil jeden z Tvých knižních úkolů, totiž úkol doprovodit textem knihu fotografií Hany Rysové ze Svaté země.
Ve jménu toho všeho nemohu mlčet k tomu, do jaké společnosti ses přidal a komu svým dobrým jménem dodáváš důvěryhodnosti. Ano, žijeme v době zpochybňování donedávných jistot - v době "otřásání základů", jak to nazývá německý teolog Paul Tillich. Lidé, kteří se snaží jít pod povrch problémů - a vzdělanci jsou ti, jimž je kutání pod povrch profesní povinností (a Ty jsi geolog, Ty to činíš i doslova!) -, vědí, že neexistují žádná jednoduchá a rychlá řešení. Kdo tvrdí, že má jednoduchá a rychlá řešení - a že je má on sám - , je blázen nebo podvodník. A Ty ses přidal k partě, která právě toto tvrdí - ba, která si dala do názvu, že jen dvacet procent nápadů je k něčemu: těch jejich nápadů. "My máme pětinu správných nápadů!" - To není věta moudrých lidí. To je jen a jen marketing. To je věta stejné hodnoty, jako "My máme pětkrát lepší prací prášek!".
Co hůř: Tato parta se donedávna zaklínala, že jí jde o myšlenky, ne o politiku. Nyní konečně vystoupila veřejně s tím, o čem si vrabci na střeše cvrlikali - že jí jde o politiku, a to o politiku bohatě polstrovanou penězi. Mimo jiné ruskými penězi (Petr Šmída, Alfa Bank Moskva). Parta, nyní strana, hlásá, že chce hájit národní zájmy - což chce provést vytržením této země z evropských souvislostí a její izolací, což neznamená nic jiného než návrat do ruské mocenské sféry. Parta, nyní strana, hlásá, že chce hájit prosté lidi proti elitám, a staví do kamer jednak bankéře, jednak akademické podnikatele, usvědčené plagiátory, miláčky proruských médií, ometálované Zemanem. Parta, nyní strana, hlásá, že má realistická řešení - ale má jen a jen populistické kecy. Ano, populistické kecy nyní v dalších a dalších zemích vyhrávají volby. Ale moudrému muži nemá jít o vyhrané volby, nýbrž o pravdu.
Milý Václave, není to jen moje lítost a moje starost. Je to lítost a starost mnoha společných přátel - nad tím, kam a s kým ses to postavil. Prosím, vrať se!
teite
100% 100% 100% 100% 100%
  29. 11. 2013, 20:50
Václav Cílek dokáže psát velmi poutavě i o tématech, o něž bych se jinak nejspíš nezajímala. Z každé jeho knihy mi něco utkvělo v paměti.
Mikik
  19. 9. 2014, 23:09
Je velmi zajimave, jakou siri otazek dokaze V. Cílek otevrit. Je tam propojeno mnoho zajimavych veci, ktere by mohly prumernemu cloveku v soucasne uspechane dobe uniknout. Problem mam s tim, ze to jsou otazky, ktere jsou potreba diskutovat. A me osobne to pri cteni velmi trapi - ten pocit kdy si rikam ...takhle preci ne... nebo ...proc takhle?... Filmy, zaznamy, prednasky ano, ale jeho knihy me proste tak trochu frustruji :-)