Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Marcel Proust

87%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Marcel Proust *10.07.1871 - †18.11.1922
Narozen/a v: Auteuil, Francie

Spisovatel Marcel Proust v dalších jazycích:
Marcel Proust (*10.07.1871 - †18.11.1922) - Slovenčina (1 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  8x sledován

Životopis:
Marcel Proust (10. červenec 1871 Auteuil - 18. listopad 1922 Paříž), byl francouzský spisovatel a překladatel (angličtina). Je pokládán, spolu s Jamesem Joycem za zakladatele moderního románu.

Jeho literární tvorba se opírá o filosofii Henriho Bergsona, kde je zdůrazňován význam intuice a protirozumový výklad poznatků. Proustova literatura je velmi komplikovaná, děj je zatlačen do pozadí a převládá líčení nálad, pocitů a úvah. Prolínají se zde časové roviny, to vše slouží k tomu, aby si vypravěč oživováním minulosti ozřejmil smysl svého života. Pro tento druh literatury bylo nutno volit formu vnitřního monologu, používal složitou lyrizovanou větu, porušoval pravidla syntaxe. Touto metodou vyjadřoval svůj „intuitivní proud vědomí“; je zřejmé, že se to odrazilo na menší přehlednosti děje. Proustův styl značně zkomplikoval literaturu, umožnil tím ovšem popsat celou řadu nových věcí. Nový způsob psaní ovlivnil většinu tehdejších avantgardních směrů, a to jak v próze, tak v poezii. Jeho nejvýznamnějším románem a celoživotním dílem je Hledání ztraceného času. Je rozdělen do sedmi částí, čtyři části vyšly ještě za jeho života: 1. Svět Swannových 2. Ve stínu kvetoucích dívek 3. Svět Guermanových 4. Sodoma a Gomora 5. Uvězněná 6. Zmizelá Albertina 7. Čas nalezený.

Proust se literatuře začal věnovat jako velmi mladý, založil literární revui Le banquet. Působil v Mazarinově knihovně v Paří

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: MrVogler)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace