Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Miloslav Švandrlík

89%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Miloslav Švandrlík *10.08.1932 - †26.10.2009
Narozen/a v: Praha, Československo

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  53x sledován

Životopis:
Miloslav Švandrlík (* 10. srpna 1932 v Praze) je český spisovatel a humorista. Používal také pseudonym Roman Kefalín. Můžete se setkat také s křestním jménem Miroslav, ale to je chybné.

Po vystudování základní školy prošel několik zaměstnání, také absolvoval dvouleté studium na pedagogickém oddělení městské hudební školy v Praze[1]. Po roce 1950 získal maturitu (jednalo se o kurz umožňující získat maturitu bez středoškolského vzdělání, který byl určen pro dělníky). V letech 1953 - 1954 studoval na DAMU, studia však po dvou letech zanechal.
Po ukončení studia se stal asistentem režie ve Vesnickém divadle v Praze. V roce 1953 nastoupil vojenskou službu k Technickým praporům PTP , po jejímž ukončení byl krátce zaměstnán jako vychovatel korejských dětí a pak se stal profesionálním spisovatelem.
Jeho nejúspěšnějším dílem se stalo dílo Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, které znázorňovalo ironizující a satirickou formou absurdity v tehdejší socialistické armádě, a i když se muselo před Sametovou revolucí šířit pouze samizdatem, stalo se velmi populárním. Vše co psal, bylo humoristického až satirického charakteru.
Spolupracoval i s celou řadou časopisů (Dikobraz) a divadel. V těchto časopisech se často podílí na vtipech Jiřího Wintera Neprakty. Napsal něklik rozhlasových a televizních scénářů.

Zdroj: wikipedia.org

(Zobrazit více)  
Knihy:

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Chali
  22. 2. 2012, 23:43
Vždycky pobaví. Čtu od něj knížky už od mala (snad všechny příběhy o žácích Kopytovi a Mňoukovi odehrávající se v mém oblíbeném Posázaví). Později hororové příběhy Draculův švagr, každé léto na chatě Mořského vlka a veselou vdovu atd. atd. Naposledy Šance jako hrom. Pokaždé mě dostanou jeho jména postav z příběhů, skvělým doplňkem jsou Nepraktovy ilustrace :-)
veusa
  3. 1. 2011, 20:21
super knížky....moje nejoblíbenější je Mořský vlk a veselá vdova (zde v seznamu chybí), kterou přečetla i moje mamka a ta čte jen knížky pro ženy nebo možná občas nějaké mírné thrillery....
Rudolf Sojka
100% 100% 100% 100% 100%
  30. 12. 2010, 20:53
můj nejoblíbenější autor...nvzor...jednou chci psát tak, jako vy!
Černí baroni, Krvavý Bill, Harry Fotr,Tlustý dobrodruh, Kopyto a Mnouk, pokračování baronů nebo vaše strašidelné povídky navždy zůstanou v mém srdci.