Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Woody Allen

94%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Woody Allen *01.12.1935
Narozen/a v: New York, USA

Spisovatel Woody Allen v dalších jazycích:
Woody Allen - Slovenčina (2 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  101x sledován

Životopis:
Woody Allen vlastním jménem Allen Stewart Konigsberg je americký filmový režisér, scenárista, spisovatel, amatérský klarinetista, herec a komik.

Woody Allen je jedním z mála amerických filmařů, kteří se dokázali prosadit především jako tvůrci autorských filmů. K tomu, aby se tak stalo potřeboval široké spektrum různých zájmů a mnoho talentu. Woody Allen je nejen režisérem, ale i hercem, spisovatelem a v neposlední řade i jazzmanem a hráčem na klarinet. I přesto, že Woody skončil už v prvním semestru na Newyorské univerzitě, hned na to se zaměstnal v NBC jako scénarista. Přitom se snažil prosadit jako tvůrce vtipných gagů pro komiky a pro různá vystoupení v nočních podnicích.

V roce 1956 si ve dvaceti letech vzal za ženu Harlene Rosen, studentku filozofie, se kterou se roku 1962 rozvedl. V roce 1966 se zapletl s herečkou z vlastního filmu Banáni Louise Lasser, se kterou se o tři roky později rozvedl. Potřetí se oženil roku 1997 s adoptivní dcerou Mii Farrow Soon-Yi, se kterou později adoptovali dvě děti.

V programu „The Comedian´s Comedian“ vysílaném v roce 2005 britskou televizí byl Woody Allen zařazen do první padesátky nejlepších komiků a bavičů všech dob, skončil na třetím místě a i to svědčí o jeho velké oblíbenosti u diváků.

Zdroj: wikipedia.org

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

vladislaus
60% 60% 60% 60% 60%
  1. 11. 2011, 16:13
Nejen vtipnými filmy proslul tento režisér a scénarista, ale i jeho vtipné povídky jsou opravdu skvostné, tedy pro ty, kteří mají rádi trochu inteligentnější humor.
Bonolennes
100% 100% 100% 100% 100%
  14. 11. 2011, 16:44
Pro mě jsou filmy Woodyho Allena nezajímavé a trapné (snad kromě Prokletí žlutozeleného škorpiona). Jeho povídky jsou naprostý opak: Allen zde kombinuje komiku s naprosto vážnými životními situacemi, přičemž vznikají někdy až absurdní děje. To, co ve filmu zaclání (snaha zaujmout, zalíbit se, řešení neřešitelného, násilná komika atd.), v jeho knihách chybí a to je moc dobře.