Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Marjane Satrapi

94%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Marjane Satrapi *22.11.1969
Narozen/a v: Rašt, Írán

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  33x sledován

Životopis:
Marjane vyrůstala v Teheránu v rodině levicových intelektuálů. Její rodiče se angažovali v politice na straně socialistických a komunistických hnutí. Díky tomu, byla její rodina terčem represe za šáhova i Chomejnýho režimu.
Navštěvovala francouzské lyceum, kde byla jako dítě svědkem vzrůstajícího potlačování občanských svobod a dopadu íránské politiky na každodenní život.
Rodiče ji v roce 1983, když jí bylo čtrnáct, poslali do Vídně, aby ji ochránili před íránským režimem. Ve Vídni žila během středoškolských studií. O čtyři roky později se vrátila do Teheránu, kde studovala visuální komunikaci, magisterský titul získala na Universitě v Teheránu. Roku 1994 emigrovala do Francie, v současné době žije v Paříži, kde pracuje jako ilustrátorka a autorka dětských knih. Ze strachu před násilným íránským režimem do Íránu doposud nejela.
Její profesionální kariéra začala, když potkala Davida B., francouzského komiksového kreslíře. Hlavně ve svých raných dílech používala styl podobný jeho dílům. Celosvětovou popularitu jí přinesly její autobiografické komiksy Persepolis a Persepolis 2, které popisují její dětství v Íránu a dospívání v Evropě.
Persepolis byl přepracovaný do stejnojmenného animovaného filmu, který byl uvedený na Filmovém festivalu v Cannes a s filmem Still Light od Carlose Reygadose se podělil o speciální cenu poroty. Film režírovala a psala spolu s Vinentem Paronnaudem, ve francouzské verzi ho namluvili například Catherine Deneuve, a Danielle Darrieux. V angličtině byl uveden s hlasy Seana Penna a Iggyho Popa.

Zdroj: wikipedia a přebal knihy :-) (Založil/a: theo)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace