Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ira Levin

92%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Ira Levin *27.08.1929 - †12.11.2007
Narozen/a v: New York, USA

Spisovatel Ira Levin v dalších jazycích:
Ira Levin - Slovenčina (1 knih)
Sdílet

  68x sledován

Životopis:
Ira Levin byl americký spisovatel, autor divadelních her a písní.

Po absolutoriu studia filozofie a angličtiny na New York University psal Levin scénáře pro televizi. Svůj první román Polib mne a zemřeš (A Kiss Before Dying) napsal ve svých 22 letech. Levin je neobyčejně nadaný a přizpůsobivý autor, vynikající autor v žánru thrilleru a v komediálním žánru. Napsal například hru No Time For Sergeants, podle které byl později natočen populární film.

Levinovým největším divadelním úspěchem je komediální thriller Osidla smrti (Deathtrap), což je dosud nejdéle běžící hra na Broadwayi. V roce 1982 byl podle ní natočen film s Christopherem Reevem a Michelem Cainem.

Nejznámější Levinův román je Rosemary má děťátko (Rosemary's baby), hororový příběh o satanismu. Kniha byla zfilmována, stejně jako jeho další romány Polib mne a zemřeš (dvakrát), Chlapci z Brazílie (The Boys from Brazil, dvakrát), Stepfordské paničky (The Stepford Wives, dvakrát) a Někdo se dívá (Sliver). V Chlapcích z Brazílie Levin píše o nacistickém válečném zločinci Josefu Mengelem, snažícím se vytvořit armádu Hitlerových klonů. Působivost románu umocňuje realistické podání příběhu.

Stephen King popsal Levina jako „švýcarského hodináře napínavých románů, který z nás ostatních dělá levné stánkové prodejce“. Chuck Palahniuk označuje ve své knize Podivnější než fikce: pravdivé příběhy (Stranger Than Fiction: True Stories) Levinovo dílo za „chytré, aktualizované verze legend, které si lidé našich kultur vždy vyprávěli“.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: janettkaa)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Venceslao90
100% 100% 100% 100% 100%
  20. 1. 2013, 12:05
Od Levina jsem přečetl všechny jeho knížky a snad až na pokračování Rosemary musím říct, že jeho díla jsou opravdu skvělá. Všechno měl vždy velmi dobře promyšlené, napínavé, tajuplné...prostě skvělé :)
Sweed
100% 100% 100% 100% 100%
  18. 3. 2011, 9:55
Jako první se ke mně dostala kniha Rosemary má děťátko a Stepfordské panička. Jedním slovem - ÚŽASNÉ!!!
Následně jsem přečetla všechno co Ira Levin napsal a od té doby se užírám, proč jen takhle geniální autoři stihnou napsat jen tak málo knih!
Kvality Iry Levina už prověřil čas, psal opravdu nadčasově, poutavě, promyšleně a chytře. Pro mě nejlepší spisovatel hororových/thrillerových knih.
mubertka
100% 100% 100% 100% 100%
  7. 12. 2011, 20:43
Ira Levin...mé začátky s tímto autorem proběhly ve film.zpracování jeho knihy Stepforské paničky,kdy mě nápad takového městečka naprosto fascinoval a chtěla jsem malinko více!A to v podobe přidání více tajemna a napětí,kterému se mi následující den v podobě zakoupené knihy opravdu dostalo...skvěle napsaná kniha!Přelouskala sem ji do dvou dnů a po předčtení poslední věty jsem se dychtila po tom,co tento velmi dobře čtený autor sepsal..následoval titul Rosemary a Ten báječný den..prostě skvělé..jak v předešlem komentari pise Sweed,autor jde s dobou a je mi opravdu upřímně líto,jak málo titulu do sve smrti stihnul..patrila by mu jiste cela jedna z mych preplnenych policek v knihovne!!:-*