Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ken Kesey

93%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Ken Kesey *17.09.1935 - †10.11.2001
Narozen/a v: La Junta, Colorado, USA

Spisovatel Ken Kesey v dalších jazycích:
Ken Kesey - Slovenčina (2 knih)
Sdílet

  46x sledován

Životopis:
Významný americký postmoderní spisovatel Ken Elton Kesey vystudoval divadelní umění na oregonské universitě v Eugene. Na Stafordově universitě v (Kalifornii) absolvoval kurz tvůrčího psaní (1958 - 1959).

V době studií se stal dobrovolníkem ve výzkumu Veterans Hospital v Menlo Parku, který zkoumal účinky halucinogenů (včetně LSD). Role pokusného králíka v tomto výkumu ho později inspirovala k napsání jeho prvního románu Vyhoďme ho z kola ven, který vyšel v roce 1962, dosáhl velkého úspěchu, byl zpracován do podoby divadelní hry.

V roce 1975 natočil režisér Miloš Forman podle divadelní adaptace Keseyho knihy Vyhoďme ho z kola ven úspěšný film Přelet nad kukaččím hnízdem, který získal 5 Oscarů. Sám Kesey prý film nikdy neviděl, kvůli sporům o ocenění jeho autorských práv. Také se mu nelíbilo, že ve filmu nebyl jako vypraveč indián Bromden, tak jak je tomu v knize.

Po vydání svého druhého románu Tak mě někdy napadá v roce 1964 si koupil Kesey školní autobus, pojmenoval ho Further a vydal se v doprovodu Neala Cassadyho a skupiny přátel, kteří si říkali The Merry Pranksters (veselí šprýmaři) na výlet přes USA na New Yorkskou Světovou výstavu. V New Yorku se tehdy seznámil s Allenem Ginsbergem a Jackem Kerouackem. Tento výlet následně popsal další jeho účastník Tome Wolfe ve své knize The Electric Kool-Aid Acid Test. V roce 1971 byl jeho román Tak mě někdy napadá zfilmován a dostal dvě nominace na Oscara.

Zemřel 10. listopadu 2001 po operaci, při níž mu byl z jater odstraněn rakovinný nádor.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Twiggynkaa)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

misulinenk21
100% 100% 100% 100% 100%
  7. 1. 2014, 23:30
Skvělej spisovatel... Miluju Přelet nad kukaččím hnízdem. Četla jsem to jako povinou četbu poprvé, ale vážně je to moje jedna z nejoblíbenějších knih. Škoda, že toho nenapsal víc.