Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Vladimír Páral

78%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Vladimír Páral *10.08.1932
Narozen/a v: Praha, Československo

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  51x sledován

Životopis:
Páral je jeden z našich úspěšných spisovatelů. Jeho tvorba však neměla vždy stejně dobrou úroveň, od nekompromisní pronikavé satiry k opatrné až triviální próze pod vlivem minulého režimu. Páral byl podle informací z Cibulkových seznamů i spolupracovníkem StB.
Jeho prvotinou je humoreska Šest pekelných nocí, podepsaná pseudonymem Jan Laban, ale skutečný vstup do literatury nastal až s publikováním novely Veletrh splněných přání. Ta se stala prvním svazkem tzv. černé pentalogie, která přinesla kritiku promarněných životů obětovaných honbě za majetkem a kariérou.
Po románu Milenci a vrazi z roku 1969 bylo Páralovi režimem naznačeno, že by nesouhlas s ideologií normalizace měl z jeho románů vymizet. Zalekl se a záhy změnil styl, "obrátil" již v románu Profesionální žena z roku 1971, který měl být parodií na pokleslou literaturu s jednobarevnými kladnými hrdiny, avšak nechal se jí sám strhnout a román je také do značné míry idealizující a schematický.
V roce 1967 se stal spisovatelem z povolání. Od roku 1972 pracoval i v ústeckém Severočeském nakladatelství jako nakladatelský redaktor. V roce 1977 podepsal Antichartu. Od roku 1979 se živí jen literaturou.
Od roku 1995 žije střídavě v Mariánských Lázních a Praze.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Twiggynkaa)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

vladislaus
80% 80% 80% 80% 80%
  22. 10. 2011, 11:46
Od Párala jsem zhruba před dvacetipěti lety přečetl skoro všechno. Patřil mezi mé oblíbené autory. Bohužel dnes si z toho skoro nic nepamatuji a už se mi to nechce číst podruhé.
ave aburh-eva hrubá
100% 100% 100% 100% 100%
  5. 1. 2013, 18:16
vladimír Páral..je jeden z mnoha našich autorů kukltovních, myslím si, že by jeho dílo měl číst každý,protože je neustále živé......