Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Herbert George Wells

90%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Herbert George Wells *21.09.1866 - †13.08.1946
Narozen/a v: Bromley, Kent, Velká Británie

Spisovatel Herbert George Wells v dalších jazycích:
Herbert George Wells - English (1 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  29x sledován

Životopis:
Herbert George Wells byl anglický spisovatel. Je považován za jednoho ze zakladatelů science fiction.

Wells se narodil v britské středostavovské rodině v městě Bromley v hrabství Kent. Jeho otec byl drobný obchodník, který rodinný příjem vylepšoval profesionální hrou kriketu. Matka ale vedla syna k četbě.

Z finančních důvodů se Wells stal nejprve učněm v obchodu s textilem. Brzy však obdržel stipendium a mohl tak studovat biologii u Thomase Henryho Huxleyho, velkého propagátora darwinismu. Diplom získal roku 1890, nějakou dobu působil jako učitel a od roku 1893 se stal spisovatelem na volné noze.

Wells velice ostře vnímal sociální rozdíly a napětí v tehdejší britské společnosti, které plynulo z rozporu mezi viktoriánskými tradicemi a společenskými změnami nastupujícího dvacátého století. Proto společně s G. B. Shawem založil Fabiánskou společnost, která šířila teorii fabiánského socialismu (tedy, že pomocí postupných reforem zanikne kapitalismus a vznikne socialismus). Wells byl rovněž velkým příznivcem eugeniky.

Wells je společně s francouzským spisovatelem Julesem Vernem, který jeho tvorbu významně ovlivnil, považován za zakladatele science fiction. Do jeho knih se však také výrazně promítly jeho socialistické názory, takže mnohá jeho díla lze považovat za sociálně vědecké utopie. Tento rys jeho tvorby, tj. odklon od beletristické tvorby k tvorbě filosofické a sociální, začal postupně převládat zhruba od roku 1905.

Herbert George Wells zemřel 13. srpna roku 1946 v Londýně.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: DF.Future)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace