Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Mika Waltari

95%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Mika Waltari *19.09.1908 - †26.08.1979
Narozen/a v: Helsinky, Finsko

Spisovatel Mika Waltari v dalších jazycích:
Mika Waltari - Slovenčina (5 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  271x sledován

Životopis:
Mika Toimi Waltari byl finský spisovatel, novinář a dramatik. Jeho nejznámějším dílem je historický román Egypťan Sinuhet.

Mika Waltari byl jedním z nejplodnějších finských autorů. Napsal nejméně 29 románů, 15 novel, 6 sbírek pohádek, 6 sbírek poezie a 26 dramat. Podílel se také na tvorbě scénářů pro film a rádio, psal literaturu faktu, překládal a napsal stovky přehledů a článků. Ve světě je nejznámějším finským autorem a jeho díla byla přeložena do více než třiceti jazyků.

Waltari se narodil v Helsinkách. Jako chlapec zde zažil finskou občanskou válku. Později šel na přání své matky studovat teologii na Helsinskou univerzitu, ale brzy teologii opustil a přesunul se k filozofii, estetice a literatuře. Promoval v roce 1929.
Roku 1931 se Waltari oženil s Marjattou Luukkonenovou. Později se jim narodila dcera Satu, která se také stala spisovatelkou. Během 30. let byl pod velkým stresem kvůli nespavosti a depresím, což si vyžádalo několik hospitalizací v nemocnici.
Během zimní a pokračovací války působil jako novinář a pracoval i pro finskou rozvědku. Pod vlivem událostí napsal knihy Pravda o Estonsku, Lotyšsku, Litvě (Totuus Virosta, Latviasta ja Liettuasta) a Ve stínu Sovětské špionáže (Neuvostovakoilun varjossa). Tyto knihy bylo po uzavření míru se Sovětským svazem odstraněny z finských knihoven. Během války napsal i dva historické romány. Příběh o švédské královně Karina Månsdotter (Kaarina Maununtytär) umístil do časů Erika XIV. (1533–1577) a příběh z Ruska Tanec nad hroby (Tanssi yli hautojen) do doby cara Alexandra I. (1777–1825).
Po válce se věnoval zejména historickým románům. V roce 1945 Waltari vydal své nejznámější dílo Egypťan Sinuhet (Sinuhe, egyptiläinen). Příběh lékaře faraóna Achnatona je zasazen do doby vlády 18. dynastie okolo roku 1300 př. n. l.. Odráží ale deziluzi a rezignaci na poválečný stav Finska.

Zdroj: wikipedia.org

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Rames
  9. 1. 2013, 23:44
Mika Waltari byl v ČR před pár lety velmi oblíbený. Možná daleké země ve kterých se odehrávají jeho romány´, lákaly čtenáře kteří se dostali nejdále do Piešťan.
Před rokem jsem si koupila knihu Markéty Hejkalové Fin Mika Waltari a tento úlovek jsem si prohlížela v autobuse. Starší paní která seděla vedle a nespolečensky mi zírala na mou novou knihu ,neochotně od ní odvrátila zrak a naprosto vážně se mě zeptala jestli Waltarimu vyšel nový román.
Možná jsem té dobré ženě mohla říct pravdu ale proč kazit to krásné čekání.
Veronika
100% 100% 100% 100% 100%
  23. 5. 2013, 20:44
K Waltarimu som sa dostala prostredníctvom Egypťana a ďalej objavovala bohatstvo jeho diel. Mám veľmi rada jeho historické romány s prešpekulovaným dejom, zvratmi a "blúdiacimi" hlavnými postavami hľadajúcich samých seba. Výborný komentár od gorakh - viď nižšie.
Veassë
100% 100% 100% 100% 100%
  10. 6. 2013, 22:38
Neuvěřitelně dokonale napsaný příběh jednoho egyptského kluka, který se stal lékařem. Mika Waltari píše tak, jakoby v té době sám žil, jakoby věděl jak co bylo, jak co tam chodilo. Kniha popisuje celou Sinuhetovu životní dráhu, a rozhodně není nudná. Děj je napínavý a jsou tam i části, u kterých jsem si říkala "proč?" Určitě doporučuji! :-)
gorakh
100% 100% 100% 100% 100%
  18. 10. 2011, 20:55
Je trochu škoda,že je z tvorby tohoto autora vyzdvihován jen Egypťan, ale tak už to holt chodí. Bohužel, takové masové uctívání může knize také dost ublížit, a byť mám Egypťana velmi rád, nemohu nezapřít i jisté znechucení z tohoto kultu Sinuheta. Neméně geniální je např. i Pád Cařihradu, takřka nedoceněné dílo, v jistém ohledu i myšlenkově bohatší než právě Sinuhet. Pro Waltariho tvorbu je typická jakási "deziluze" stávajících pořádků a následný šok z ní plynoucí, jakési odkouzlení světa. Velice často si vybírá historické události korespondující s oním "přelomovým" obdobím, kdy nové nahrazuje staré (v Sinuhetovi Achnatonská revoluce; v Pádu Cařihradu zhroucení starého imperia, poslední državy onoho čistého Křesťanství). Waltari ale netěží jen z událostí minulých. První pol. 20 století je plná zvratů, a ona "deziluze" doslova zaplavuje "starý kontinent". Je to zejména silná vnímavost vůči zakoušenému, která určuje směr jeho tvorby. Historické paralely zde tedy slouží jako jakési "šifry" ilustrující komplikovanost lidského života, života "nejkomplikovanějšího" tvora této planety.