Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Antoine de Saint-Exupéry

94%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Antoine de Saint-Exupéry *29.06.1900 - †31.07.1944
Narozen/a v: Lyon, Francie

Spisovatel Antoine de Saint-Exupéry v dalších jazycích:
Antoine de Saint-Exupéry - English (3 knih)
Antoine de Saint-Exupéry (*29.06.1900 - †31.07.1944) - Jiný (3 knih)
Antoine de Saint-Exupéry (*29.06.1900 - †31.07.1944) - Slovenčina (7 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  273x sledován

Životopis:
Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry (29. června 1900 Lyon – pravděpodobně 31. července 1944), byl francouzský spisovatel, letec, často je považován také za filosofa a humanistu. Mezi jeho nejznámější díla patří Země lidí, Citadela nebo Malý princ.

Hrabě Jean de Saint-Exupéry (1863-1904), byl inspektorem pojišťovny v Lyonu, kde se seznámil s Marií de Fonscolombe (1875 - 1972). Vzali se v roce 1896. Po narození dvou dcer se jim v Lyonu 29. června 1900 narodil syn Antoine.
Antoine chodil spolu se svým bratrem do jezuitské koleje. Již v dětství psal Antoine básně a zabýval se i „vynalézáním“ a obdivoval létající piloty. V Paříži se seznámil s Louisou Vilmorinovou a zasnoubili se.

Vojenskou službu nastoupil Antoine roku 1921, na vlastní žádost byl přidělen k letectvu. Přes tehdejší nebezpečnost letectví usiloval o výcvik na pilota. Získal diplom civilního i vojenského pilota, avšak krátce na to byl roku 1923 těžce zraněn při nehodě. Louisa a její rodina si nepřáli, aby se poté k létání vrátil, došlo tak k jejich rozchodu.
Roku 1926 nastoupil k letecké společnosti v Toulouse. Přestože musel začínat jako dělník na lince, měl svou práci rád a později se prý ke svým zkušenostem vracel. Na podzim roku 1927 byl jmenován velitelem stanice Juba na západním pobřeží Afriky. Svou velkorysou povahou dokázal zlepšit místní napjaté vztahy se Španěli. Třináct měsíců, které zde prožil, zužitkoval ve své knize Kurýr na jih (také Pošta na jih, pojmenovaná podle nápisu na pytlích s poštou), která vyšla v roce 1929.
Po svém návratu do Francie, kde se stal oblíbeným a uznávaným členem literárních kruhů, čelil často finančním problémům. Přivydělával si i reportážemi, např. o své cestě do Moskvy. Roku 1936 byl vyslán jako reportér do Španělska, kde tehdy již zuřila občanská válka. S přítelem Prévotem se pokusili o dálkový let New York – Ohňová země, ale v Guatemale došlo k havárii a Exupéry utrpěl četné zlomeniny.
Se začátkem druhé světové války nastoupil kapitán Saint-Exupéry na letišti v Toulouse. Přestože byl lékaři prohlášen za neschopného válečných letů, usiloval, aby se mohl aktivně zapojit, což si nakonec prosadil. Podle svědků z jeho jednotky (letka 2/33) byl jeden z nejodvážnějších, bojoval s velkým nasazením a bez ohledu na riziko. Z jeho dopisů je však patrné, jak těžce nesl svou „slávu“, zde, mezi svými přáteli, jejichž hrdinství letců oslavoval ve svých knihách, a kteří jej paradoxně považovali za zrádce ideálů. A to především po vydání knihy Válečný pilot roku 1942, která měla (hlavně v anglickém vydání) fenomenální úspěch. Francouzi mu také zazlívali, že nesouhlasil s de Gaullem, a svým rozhlasovým projevem „Francie především“ si proti sobě poštval většinu Francouzů v emigraci.

Od amerického generála dostal spisovatel povolení účastnit se pěti dalších akcí (měl problémy s francouzským vedením). Svůj limit však Exupéry vysoce překročil, a to až na devět letů. 31. července 1944 vzlétl z Korsiky k letu nad Francií, ze kterého se již nevrátil. Desítky let se vedou diskuze, jak vlastně Exupéry zemřel. V roce 2000 byly trosky spisovatelova letadla nalezeny v moři poblíž francouzského Marseille. Bývalý stíhač německé luftwaffe Horst Rippert ve francouzské knize autorů J. Pradela a L. Vanrella z roku 2008 tvrdí, že Saint-Exupéryho sestřelil právě on. Historikovi Lino von Gartzenovi, který pátral po okolnostech smrti Exupéryho a Ripperta objevil, řekl: "Můžete teď přestat pátrat, já jsem sestřelil Exupéryho. Kdybych věděl, že uvnitř sedí jeden z mých nejoblíbenějších autorů, nikdy bych nestřílel," dodal.
Ve skutečnosti Rippertovo tvrzení není podloženo dobovými dokumenty. Německé záznamy o nárokovaných sestřelech v prostoru Francie jsou kompletně dostupné. Spojenecké záznamy odposlechů německého rádiového provozu dokládají, že během letecké činnosti obou válčících stran nad jižní Francií toho dne k žádnému boji nedošlo. Zůstávají nadále ve hře možnosti, že pád letadla do moře mohla způsobit technická závada letounu, nedostatek paliva, nebo pilotova zdravotní indispozice.

Zdroj: wikipedia.org

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

vladislaus
40% 40% 40% 40% 40%
  10. 11. 2013, 14:37
Všichni ho obdivují, ale přečtěte si paměti jeho ženy http://www.cbdb.cz/kniha-50976-pameti-ruze-pameti-ruze . Choval se k ní hrozně. Proto jeho dílu nevěřím.
Esther Darnett
100% 100% 100% 100% 100%
  4. 12. 2013, 7:08
Pro mě autor, který mi pomohl v těžkých chvílích, zaměstnal mou mysl a dokáže mi svými myšlenkami zodpovědět spoustu otázek. K jeho knihám je třeba vracet se zas aznova.
blacks
  3. 4. 2012, 10:40
"Je jen jediný skutečný luxus - luxus lidských vztahů"
"Je blázen ten, kdo si vyláme zuby na minulosti. Vždyť je to žulový kvádr a je dokonán. Přijímej den tak, jak jsi jej dostal darem, a nepotýej se s něčím, co nelze vrátit"
le petit prince
  13. 10. 2016, 13:31
Pro mě autor který přispěl k zlomovému bodu mého života a posunul mě v chápaní o kousek dál.
Mám ho rád a nejraději zejména Malého Prince a Citadelu, zatímco u Citadely jsem přemýšlel o sto šest.
Tak u Malého Prince pokaždé roním slzy.
andulkatucnakova
100% 100% 100% 100% 100%
  17. 2. 2013, 12:03
Jeho Malý princ je pro mne alfou a omegou. Četla jsem ho od dětství mockrát a mockrát nad tou krásou slzy ronila. Kdyby byla na světě jen jedna kniha, byla by to tato - a jestli bych nějakého spisovatele chtěla poznat osobně, byl by to rozhodně tento krásný člověk.