Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

William Seward Burroughs

89%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

William Seward Burroughs *05.02.1914 - †02.08.1997
Narozen/a v: St. Louis, Missouri, USA

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  76x sledován

Životopis:
William Seward Burroughs II. (1914 St. Louis, Missouri – 1997 Lawrence, Kansas), obecně známý jako William S. Burroughs, člen American Academy of Arts and Letters a Commandeur de l'Ordre des Arts et des Lettres ve Francii, kultovní americký romanopisec, esejista, sociální kritik a malíř.

Byl duchovním otcem beat generation, zakladatelem kyber-punku, vynálezcem slova heavy metal, vášnivým literárním experimentátorem a posledním spisovatelem amerických dějin, jehož dílu hrozil zákaz další publikace. Až do své smrti byl klientem tzv. substituční metadonové léčby. Dlouholetá opiátová závislost se projevila na jeho částečně autobiografickém díle. Jeho nejvýznamnějším překladatelem do češtiny je Josef Rauvolf.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Fakoly)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

prkali
  29. 5. 2016, 8:29
"Přijal jsem Williamovo vědomí do svého srdce. Bylo jako jasné bílé světlo, oslepující, ale tlumené, prázdné. Jeho vědomí mnou procházelo. Jemná padající hvězda mi vstoupila do srdce, stoupala hlavním kanálem a temenem hlavy vyšla do čirého pole neskonalé jasnosti a blaženosti. Bylo to velice silné - William Burroughs spočíval v nádherné duševní rovnováze a klidu, v nesmírném prázdném prostoru prapůvodní moudrosti mysli."

- těmito slovy komentoval americký básník a hudebník John Giorn v jednom rozhovoru rituály tibetské školy Ňingma, které po čtyři dny prováděl nad tělem svého zesnulého přítele.
Dadzi
100% 100% 100% 100% 100%
  28. 5. 2011, 0:41
Tobe cest, Williame! ......................................................................................................................................................................................
ceBBek
40% 40% 40% 40% 40%
  13. 11. 2011, 20:26
Snažil jsem se přečíst několik jeho knih, ale ani jednu jsem nedočetl... Jeho styl psaní je velmi svérázný, a pokud nejste na tripu, tak vám to nejspíš nebude dávat smysl :)
nytekk
100% 100% 100% 100% 100%
  21. 11. 2015, 19:39
co rict duchovni otec beatniku, cestovatel do hlubin vlastni mysli a nepoucitelny narkoman diky cemuz ne vsem dava jeho dilo smysl. Pro mne je to kazdopadne jeden z nejoblibenejsich autoru a predevsim jeden z beatnickejch hrdinu, kteri navzdory velke represi nastartovali zruseni cenzury v USA, osvetu v homosexualite (jako ze to neni psychicka poruha kuli ktere je nutno dotycneho zavrit do blazince), hnuti hippies a hromadu dalsich veci...vycet by byl vazne dlouhy. Kazdopadne velka ucta je zde na miste, ne nadarmo byl nahy obed od tohoto autora zarazen (jako jedina kniha!!!) mezi 10 del minuleho stoleti co zmenila svet.