Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Lubomír Martínek

73%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Lubomír Martínek *09.05.1954
Narozen/a v: České Budějovice, Československo

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  2x sledován

Životopis:
Lubomír Martínek (* 9. května 1954 v Českých Budějovicích) je český prozaik, esejista a překladatel. Ve svém díle zpracovává téma exilu, vlasti, hledání identity, tuláctví, cestování, návratu a literatury, humoru, umělecké metafory.

Po smrti otce 1955 se jeho matka přestěhovala z Českých Budějovic do Prahy. V roce 1974 absolvoval strojní průmyslovku, v letech 1975–76 pracoval jako dělník a pomocný projektant v ČKD Kompresory, a jako kulisák v Divadle na zábradlí.

V roce 1979 emigroval do Francie, kde vystřídal řadu zaměstnání (jako sociální asistent, konstruktér, řidič, malíř pokojů, tlumočník, stavitel a přepravce lodí, námořník). Navštěvoval také přednášky z dějin umění na École du Louvre [1] a psychologie na pařížské univerzitě (Université Paris VIII St. Denis).

V Paříži dále psal, spolupracoval s Jiřím Kolářem na edici Revue K [2], kterou vedl v letech 1986–91. Od listopadu '89 navštěvuje Prahu, nadále ale žije v Paříži.

V Čechách jeho texty otiskují mimo jiné revue Prostor, Revolver Revue, Literární noviny, Labyrint.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Fakoly)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Lessi
  31. 7. 2012, 11:22
Jeden z nejlepších našich současných autorů.I když asi méně známý. Povídky Olej do ohně jsou vynikající/oceněné Magnesia Litera/. Jak sám ale říká-není autorem pro široký okruh čtenářů a zajímá ho šíře lidských povah.Kdo nezná-doporučila bych právě Olej do ohně.Některé jiné knihy jsou již více filosofické a nejsou pro každého.