Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Philip K. Dick

95%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Philip K. Dick *16.12.1928 - †02.03.1982
Narozen/a v: Chicago, Illinois, USA

Spisovatel Philip K. Dick v dalších jazycích:
Philip K. Dick (*16.12.1928 - †02.03.1982) - English (0 knih)
Philip K. Dick (*16.12.1928 - †02.03.1982) - Jiný (0 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  130x sledován

Životopis:
Philip K. Dick se narodil 16. prosince 1928 v Chicagu. Přišel na svět příliš brzy, jako jedno z dvojčat, jeho sestra Jane po šesti týdnech zemřela. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo pět let. Žil s matkou v Berkley, kde vystudoval základní a střední školu. Na základní škole vydává svůj časopis Daily Dick a v roce 1941 se stává náruživým čtenářem science fiction. Také působil na Kalifornské univerzitě, kde působil ve školním rozhlase a pokoušel se o studium, čehož brzy zanechal, neboť se u něj projevily psychické problémy doprovázené závratěmi způsobenými střídavým strachem s uzavřených a otevřených prostor (později diagnostikované jako schizofrenie.) Této nemoci se již za celý život nezbavil a kvůli ní vyzkoušel nesčetné množství drog. Poté co Dicka v roce 1949 nepřijali na vojenskou službu kvůli vysokému krevnímu tlaku, získal místo prodavače hudebnin, které mu vydrží až do roku 1952. Diky této práci se stává milovníkem vážné hudby, která mu mimo jiné pomáhá přemáhat jeho nemoc. Jinak také režíroval pořad o klasické hudbě pro jedno kalifornské rádio. A později prodával knihy zaměřené na Science fiction a Fantasy. Jeho první vydaná sci-fi povídka byla Beyond Lies The Wub (1952), již tam se objevuje jeho charakteristický ironický a občas i humoristický podtón. V Dickově tvorbě se často opakují témata rozdvojené osobnosti, co je to lidství a hlavní hrdina, jenž je závislý na různých drogách.
Za svůj život napsal přes čtyřicet románů a pět povídkových sbírek. Celý život toužil psát hlavně realistické romány, ale neměl s nimi úspěch a vydavatelé mu je vytrvale vraceli, proto se zapsal do dějin hlavně jako fenomenální spisovatel science fiction. V roce 1963 získal i ocenění - cenu Hugo za dílo Muž z vysokého zámku. Za svůj život se stačil 4x oženit, po čtvrtém rozvodu na svatby zanevřel, vystřídal však daleko více žen, zajímavé je že si vybíral stále mladší a mladší. Po roce 1978 se Dickovi konečně začíná dařit a stává se slavným a uznávaným spisovatelem, píše stále méně beletrie a stále více článků o podstatě vesmíru, jsou s ním uskutečňovány rozhovory, mimo jiné pro časopis Playboy, dohlíží také na natáčení filmu Blade Runer, jehož pracovní verzi má možnost shlédnout v roce 1981. Dne 18. února 1982 je hospitalizován po srdeční mrtvici a 2. března téhož roku umírá ve věku 54 let.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Tanmut)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

brigand
100% 100% 100% 100% 100%
  8. 12. 2012, 21:37
můj nejoblíbenější autor. buď ho budete milovat nebo zdárně ignorovat. jeho knihy jsou značně osobité a ke čtenáři ne zrovna moc vlídné. Dickovo dílo je i značně kvalitativně nevyrovnané, tu pecka a hned za tím šedý průměr. I když, u jeho knih spíše záleží na tom, kdo je hodnotí. Já si přečtu jeho knihu a pak si musím pár dalších od něj odpočinout. Jenže po nějakém čase začínám mít absťák a musím si zase dát jednu Dickovku o))) Taky jeden z mála autorů jehož knihy a povídky můžete číst i vícekrát a stále nacházíte nové věci.
oneironaut
100% 100% 100% 100% 100%
  9. 3. 2014, 19:15
Tohle je pan Spisovatel. Přečetl jsem od něj všechno už několikrát a stále se k němu vracím. Génius.