Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Alexandre Dumas

92%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Alexandre Dumas *24.07.1802 - †05.12.1870
Narozen/a v: Villers-Cotteréts, Francie

Spisovatel Alexandre Dumas v dalších jazycích:
Alexandre Dumas - English (1 knih)
Alexandre Dumas - Slovenčina (4 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  125x sledován

Životopis:
Alexandre Dumas, vlastním jménem Thomas Alexandre Davy de La Pailleterie byl čelný francouzský prozaik a dramatik období romantismu. Proslavil se především historickými dobrodružnými romány. Mnoho jeho děl bylo několikrát zfilmováno.

V mládí Dumas významně ovlivnil vývoj francouzského dramatu. Jeho historická hra z roku 1829 Jindřich III. a jeho dvůr bylo první romantické drama úspěšně uvedené na jeviště. Velký úspěch měly i jeho další divadelní hry Antony s moderním námětem mladého rebela ne nepodobného lordu Byronovi a také Věž nesleská s námětem ze středověku, napsaná společně s Frédéricem Gaillardetem.
Zásadním přelomem v Dumasově literární tvorbě bylo setkání s profesorem historie Augustem Maquetem roku 1839, kdy společně napsali drama Bathilde a historický román Rytíř Harmental. Jejich vzájemná spolupráce trvala do roku 1857, kdy se rozešli ve zlém. Maquet vyhledával materiál a vypracovával první nástin děje. Na Dumasovi pak bylo literární zpracování, při kterém mu však mnohdy pomáhali i další spolupracovníci. Tato Továrna na romány, jak zněl titul jednoho pamfletu Dumasových odpůrců z roku 1854, měla za následek obrovskou autorovu plodnost. Dumasovo dílo čítá na tři sta svazků a zahrnuje dramata, komedie, romány, novely, paměti, knihy cestovních dojmů, obrazy mravů, ale i historická pojednání.
Maquet měl také největší zásluhu na vzniku Dumasova nejslavnějšího románu Tři mušketýři s hrdiny d'Artagnanem, Athosem, Porthosem a Aramisem. Úspěch románu, odehrávajícího se za vlády Ludvíka XIII., byl tak obrovský, že Dumas a Maquet vytvořili ještě dvě pokračování: Tři mušketýři po dvaceti letech a Tři mušketýři ješte po deseti letech aneb Vikomt de Bragelonne, ve kterých dovedli děj až do d'Artagnanovy smrti.
Dalším obrovským úspěchem dvojice Dumas-Maquet byl dobrodružný román Hrabě Monte-Christo. K jejich velmi známým dílům patří také trilogie z období náboženských válek ve Francii v 16. století Královna Margot, Paní z Monsoreau a Králův šašek a cyklus z dějin Velké francouzské revoluce Paměti lékařovy, jehož jednotlivými díly jsou Josef Balsamo, Královnin náhrdelník, Dobytí Bastily a Hraběnka de Charny.
Ačkoliv si Dumas vydělal psaním za svůj život obrovské jmění, jeho nevydařené investice, neúspěšné vydávání časopisů Mousquetaire (Mušketýr) a D'Artagnan, nevyřešené majetkové záležitosti s herečkou Idou Ferrierovou po rozvodu jejich osmiletého manželství roku 1840, rozchod se spolupracovníkem Maquetem a některé další prohrané soudní spory vedly k tomu, že byl neustále na pokraji bankrotu. Na sklonku života se tak musel v podstatě bez peněz uchýlit ke svému synovi, rovněž spisovateli Alexandre Dumasovi mladšímu do Puys, kde také zemřel.
Dumasovi šlo v jeho dílech vždy více o zábavu než o historickou věrnost. Proto vždy kladl důraz na všechno, co mohlo jeho vyprávění dramaticky oživit. K tomu užíval osvědčených prostředků jako jsou spiknutí, souboje, tajné únosy, strašlivá tajemství a další překvapivé události a udržoval tak čtenáře ve stálém napětí. Širokou publicitu svým románů Dumas zajistil také tím, že je nejprve vydával v pařížských denících na pokračování jako tzv. román-fejeton. Stal se tak nejčtenějším spisovatelem své doby a jeho obliba nemizí ani dnes.

Zdroj: wikipedia.org

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

vladislaus
80% 80% 80% 80% 80%
  28. 10. 2011, 16:37
Autor, který je dodnes živý, především díky Hrabě Monte christo a Třem mušketýrům. Brilantně ztvárnil i Robina Hooda. Kdyby napsal jen to, tak je v paměti čtenářů navždy.
Tumbik
100% 100% 100% 100% 100%
  24. 12. 2015, 13:21
Nejlepší francouzský spisovatel všech dob BEZKONKURENČNĚ. :) Tři mušketýři (tedy vlastně čtyři :-)mě opravdu neskutečně bavili :-).
SilvaSakasi
  23. 5. 2010, 18:06
adoruji. a jsem absolutně nekritická ke kterémukoliv jeho dílu, které "stvořil" - chyby nechyby. a továrna na romány? on si rembrandt plátna jistě také "nenapínal" sám.