Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Carlos Ruiz Zafón

92%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Carlos Ruiz Zafón *25.10.1964
Narozen/a v: Barcelona, Španělsko

Spisovatel Carlos Ruiz Zafón v dalších jazycích:
Carlos Ruiz Zafón - English (2 knih)
Carlos Ruiz Zafón - Jiný (8 knih)
Carlos Ruiz Zafón - Slovenčina (3 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  47x sledován

Životopis:
Carlos Ruiz Zafón (25. září 1964, Barcelona) je španělský prozaik katalánského původu.

Carlos Ruiz Zafón se narodil a vyrostl v Barceloně. Navštěvoval katolickou školu Sarrià, která měla své sídlo ve městě s gotickým zámkem z červených pálených cihel, s věžemi a tajemnými uličkami, které podnítily jeho fantazii a radost z vyprávění příběhů.

Ze začátku byl činný v Barceloně v jedné reklamní agentuře, v roce 1994 odešel do Los Angeles a soustředil se plně na psaní. Vedle své práce na románech je známý také jako scenárista a novinář španělských deníků El País a La Vanguardia.

Hned jeho první román z roku 1993 El príncipe de la niebla (Kníže mlhy) vyšel ve více než 150 000 výtiscích a spisovatel získal cenu španělského nakladatelství Edebé. Poté vyšly ještě další jeho tři romány pro mladé. Jeho pátá kniha Stín větru byla vydána v roce 2001, ale neupoutala ve Španělsku velkou pozornost, se přesto stala v krátkém čase bestsellerem a mnoho týdnů se držela na španělském žebříčku nejčtenějších knih. Ruiz Zafón se stal ve své rodné zemi oslavován jako literární senzace. V roce 2004 byla prodána práva na publikaci tohoto románu do více než dvaceti zemí světa, mimo jiné do Francie, Finska, Norska, Dánska, Holandska, Švédska, Velké Británie, Itálie, Austrálie, Brazílie, Izraele, Portugalska, Řecka, Maďarska, USA, České republiky a Polska. V anketě velkého barcelonského deníku La Vangaurdia získal román Stín větru cenu za knihu roku 2002.

V současné době žije Carlos Ruiz Zafón v Los Angeles a živí se jako filmový scenárista.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Mirko King)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

MargarethMatthews
100% 100% 100% 100% 100%
  19. 8. 2014, 9:24
Nikdy jsem neměla ráda dobrodružné nebo detektivní romány. Se Zafónem ale všechno získalo úplně jiné odlesky. Miluji Barcelonu a zamilovala jsem si i jeho postavy ve známé trilogii. Jeho knihy jsou všechny neuvěřitelně čtivé, příjemně tajemné a plné překvapení.