Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Petra Procházková

93%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Petra Procházková *20.10.1964
Narozen/a v: Český Brod, Česká republika

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  7x sledován

Životopis:
Petra Procházková je je česká humanitární pracovnice a novinářka. Stala se známou především svým zpravodajstvím z válečných konfliktů, které vznikly po rozpadu Sovětského svazu na Kavkaze.

Po vystudování gymnázia absolvovala fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Pracovala v časopise Květy. Od roku 1989 pracovala v Lidových novinách jako reportérka domácí rubriky, v roce 1992 byla vyslána do Ruska. Zde pracovala jako zahraniční korespondentka. Pracovala jako válečná zpravodajka, její první reportáže pocházely z Abcházie.

V roce 1994 spolu s Jaromírem Štětinou založili soukromou novinářskou agenturu Epicentrum. Začala pracovat s kamerou a natočila různé reportáže. Přispívala do Lidových novin, slovenských SME, týdeníku Týden a dalších časopisů. Podávala zprávy a svědectví o konfliktech v Osetii, Abcházii, Gruzii, Tádžikistánu, Náhorním Karabachu, Afgánistánu, ale i uprchlických táborů a vypálených kurdských vesnicích v Kurdistánu. Dokázala se dostat i mezi gerilové bojovníky na Východním Timoru. Několik let se zajímala o problematiku Čečenska. V roce 1994 se osobně účastnila bombardování. V době diverzní akce Šamila Basajeva se s několika novináři nabídla jako rukojmí místo pacientů nemocnice.

V roce 2000 přerušila zpravodajskou práci a po dobu jednoho roku se intenzivně věnovala nezávislé, humanitární práci v Grozném. Zde založila dětský domov pro 50 válečných sirotků, o které se stále stará. V témže roce ji ruské úřady označily PERSONA NON GRATA a musela Rusko opustit.

V roce 2001 a 2002 byla zpravodajkou a korespondentkou v Afgánistánu.

Spolu s Janou Hradilkovou založila v roce 2001 občanské sdružení Berkat (čečensky „štěstí“), které pomáhá dětem, ženám a dalším v Čečensku, Afgánistánu i uprchlíkům v České republice.[1] Nyní je Petra Procházková vdaná za Zafara Paikara z Afgánistánu a má syna.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: eurydika)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

prkali
  8. 5. 2016, 16:29
"Vybavena průkazkou echtkomunistického rodinného časopisu Květy jsem přišla 15. ledna 1989 na Václavské náměstí, přiznám se bez mučení, bez kytice. Rozhánění disidentů obušky jsem pozorovala z bezpečné vzdálenosti, s fotoaparátem na krku. Nevyfotila jsem nic. Později jsem objektiv namířila často na scény mnohem drastičtější, ale tahle situace mi přišla jaksi nepatřičná.
Druhý den jsem se osmělila, a k davu, který jasně deklaroval, že protestuje, jsem se přidala slabým hláskem. „Hanba“ šeptala jsem, když se řady policistů s obuchy blížily. Ale ty Květy, časopis stmelující komunistickou rodinu, mne opět zachránily.
Následoval den třetí. Lidé byli pohoršeni a mne se zdálo, že zprávy v televizi by mne měly urážet. Neboť tam o nás – poprvé jsem pocítila sounáležitost s těmi, co si nechali po zádech jezdit obušek – říkali ošklivé věci. ... "

Zdroj: http://www.lidovky.cz/palachuv-tyden-ocima-prochazkove-kvety-me-opet-zachranily-pai-/nazory.aspx?c=A140117_184229_ln_nazory_hm