Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Clifford D. Simak

89%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Clifford D. Simak *03.08.1904 - †25.04.1988
Narozen/a v: Millville, Wisconsin, USA

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  12x sledován

Životopis:
Clifford Donald Simak (3. srpna 1904 Millville, Wisconsin – 25. dubna 1988 Minneapolis, Minnesota) byl přední americký spisovatel vědecko-fantastické literatury a novinář. Za svůj život byl oceněn třemi cenami Hugo, jednou cenou Nebula a celou řadou dalších cen; v roce 1977 byl dokonce vyhlášen Asociací amerických sci-fi a fantasy spisovatelů třetím velmistrem žánru. Jak prozrazuje jeho jméno, jeho dědeček z otcovy strany se jmenoval Šimák a pocházel z Čech (údajně z okolí Prahy) – sám Simak pak své jméno vyslovoval jako „Sim'k“.
Se začátkem zlaté éry sci-fi a fantasy, která se datuje k roku 1937, začal Simak opět publikovat (krátce psal už na začátku 30. let) a to v časopise Astounding Stories Johna W. Cambella. Zpočátku napodoboval jiné spisovatele, ale velmi rychle našel svůj vlastní styl, díky kterému byl čtenáři vyhledáván a zároveň oceňován profesionálními asociacemi. Publikoval kromě vědecko-fantastické literatury i válečné, westernové a detektivní povídky.
Jeho velmi specifický styl mu vynesl označení pastoralista – hrdiny jeho knih bývají obyčejní lide z venkova, příběh sám se pak odehrává většinou za slunného podzimu – jeho typičtí mimozemšťané se chovají zdvořile a rádi se s hlavním hrdinou dají do řeči během procházky po kopcích … Dílo samotné se pak často zaměřuje na poněkud hlubší otázky naší existence a přes svou nenáročnou a čtivou formu čtenáře nutí k zamyšlení. Podle vyjádření kolegů a přátel to byl vzácný člověk plný opravdové lidskosti a přáteství.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Tanmut)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace