Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Allen Ginsberg

92%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Allen Ginsberg *03.06.1926 - †05.04.1997
Narozen/a v: Newark, USA

Spisovatel Allen Ginsberg v dalších jazycích:
Allen Ginsberg - Slovenčina (1 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  69x sledován

Životopis:
Irwin Allen Ginsberg (3. června 1926 – 5. dubna 1997) byl americký básník, jedna z vůdčích osobností beatnické generace.

Pocházel z USA, ale jeho matka byla ruská Židovka levicového smýšlení, která trpěla duševní poruchou (paranoia), což A. Ginsberga velmi ovlivnilo.

Ve 40. letech 20. století studoval na Columbia College, kde roku 1948 získal bakalářský titul, pokračoval ve studiích dále, ale pro opakované krádeže a problémy s drogami byl ze školy vyloučen. Zde se seznámil s prakticky celou pozdější beat generation.
Poté co byl ze školy vyloučen, prošel celou řadou povolání.

V San Franciscu se 7. října 1955 zúčastnil oficiálního zrodu Beat Generation, za nejž je považováno čtení šesti andělů na jednom jevišti, které organizoval Keneth Rexroth. Na tomto čtení četl svou báseň Kvílení, která se stala hitem číslo jedna, ještě větší popularitu ji vynesly soudy o šíření nemravné literatury.

Ginsberg cestoval po Severní i Jižní Americe, Evropě i Asii, byl vyhoštěn z Kuby protože kritizoval vládní úřady. A. Ginsberg poté vedl kampaně proti zneužívání moci v mezinárodní politice, v roce 1965 byl po incidentu na Pražském hradě vyhoštěn z Československa.

V roce 1965 poradil studentům Berkley University před jejich protiválečnou demonstrací, aby ozdobili první řady květinami, tato demonstrace je považována za počátek hnutí hippies a jejich myšlenky - flower power.

Zajímal se nejen o americkou, ale i o evropskou kulturu. Dále se zajímal o Asii, kde ho zaujal především indicko-japonský zen-buddhismus.

Ginsberg byl homosexuál, který se se svou orientací nejprve těžce vyrovnával, proto někdy bývá označován za bisexuála, byl zamilovaný do Neala Cassidyho, který ho odmítl, poté se jeho celoživotním partnerem stal Peter Orlovsky.

Často experimentoval s halucinogenními látkami, což se projevuje i na jeho díle a smýšlení. Ginsberg například zastával názor, že podání LSD Chruščovovi a Kennedymu by pomohlo světovému míru

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Sabotteur)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

prkali
  16. 4. 2016, 18:17
"Třetím božstvem, které pár dnů na to Prahu navštívilo (papeže nepočítám), byl Allen Ginsberg. Přijel dost potichu v doprovodu beatnické básnířky Anne Waldmanové a s partou japonských muzikantů okolo básníka Nanao Sakakiho. Ty Japonce jsem znal už z dřívějška, jejich album Love Letter to Praha s několika cover verzemi skladeb Plastic People jsem si svého času pouštěl pořád dokola a ještě dnes ho občas pouštím na Rádiu 1. To album vzniklo vysoko v japonských horách díky českému emigrantovi Jirkovi Weinovi. Jirka z Prahy odešel někdy v šedesátých letech, svobodu hledal po celém světě, až skončil ve stejné vesnici jako Ginsbergův kamarád Nanao Sakaki. No a právě Jirka v létě devadesátého roku celou tuhle společnost do Praha přivezl.
Ginsberg měl Čechy rád už od šedesátých let, kdy byl v Praze poprvé a častokrát to dokazoval účastí na různých akcích. V Praze se projevil jako skvělý a zábavný chlapík plný ideálů o nové pohádkové zemi, která se za zvuků hudby a pod moudrým vedením Václava Havla stane rájem na zemi. Podobné myšlenky tedy ale nebyly na pořadu dne. Čechy spíš zajímalo, jak si z Německa přivézt pořádnou televizi nebo ojetý mercedes."

- vzpomínka z knihy Příliš pozdě zemřít mladý Ivo Pospíšila (a Vladimíra Juráska)