Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Eduard Bass

85%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Eduard Bass *01.01.1888 - †2.10.1946
Narozen/a v: Praha, Československo

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  9x sledován

Životopis:
Eduard Bass, vlastním jménem Eduard Schmidt, byl český spisovatel, novinář, zpěvák, fejetonista, herec, recitátor, konferenciér, kabaretiér a textař. Proslul zejména knihami Klabzubova jedenáctka a Cirkus Humberto.

Vystudoval v Praze obchodní akademii a poté byl skoro deset let obchodním zástupcem kartáčnické firmy svého otce. Roku 1910 vystoupil jako recitátor a zpěvák v kabaretu Bílá labuť. Jednalo se o spolutvůrce literárního kabaretu Červená sedma. Spolupracoval se satirickými časopisy a spolu s několika karikaturisty vydával Letáky. Zprvu na zapřenou pod pseudonymem Bass, pak ho začal užívat trvale.

V letech 1921–1942 působil jako fejetonista, reportér, soudničkář a divadelní kritik. Vydával kabaretní texty v edici Syrinx a satirický časopis Šibeničky. Později byl ředitelem v pražských kabaretech Červená sedma a Rokoko.

V letech 1921–1933 působil jako redaktor Lidových novin. Od roku 1933 byl šéfredaktorem Lidových novin, tuto činnost vykonával až do roku 1942. PO válce byl redaktorem Svobodných novin.

Znalost různých forem městské lidové zábavy i života umělecké bohémy ovlivnila i Bassovu literární a žurnalistickou činnost. Pro kabaret psal písňové texty, drobné prózy, jednoaktovky.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: aknamor)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace