Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Karl May

91%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Karl May *25.02.1843 - †30.03.1912
Narozen/a v: Ernstthal, Německo

Spisovatel Karl May v dalších jazycích:
Karl May - Slovenčina (11 knih)
Sdílet

  117x sledován

Životopis:
Karl Friedrich May byl německý spisovatel převážně dobrodružných románů. Proslavil se zejména příběhy o indiánském náčelníku Vinnetouovi a zálesáku Old Shatterhandovi, známém také jako Kara ben Nemsí. Obliba jeho díla se obnovila v šedesátých letech dvacátého století, kdy podle něj bylo natočeno mnoho výpravných filmů.

Narodil se jako páté dítě v chudé a početné tkalcovské rodině Heinricha Augusta a Christiny Wilheminy Mayových v německém Ernstthalu v Krušných horách. Rodiče museli věnovat všechen čas obstarávání obživy a děti vychovávala babička. Pravděpodobně vlivem podvýživy, nedostatkem vitaminu A a D a špatných hygienických podmínek po narození trpěl zrakovou poruchou a křivicí. Teprve v pěti letech se lékařům podařilo mu zrak opět navrátit.

Když začal chodit do školy, projevil se jako velmi nadaný žák a pod přísným dohledem svého otce musel tvrdě studovat. Četl a přepisoval knihy, učil se latinsky, anglicky i francouzsky a také hře na klavír, housle a varhany. Ve čtrnácti letech ukončil školu a nastoupil do učitelského semináře ve Waldenburgu.

V roce 1861 seminář úspěšně vystudoval, nastoupil jako pomocný učitel v Glauchau, ale zakrátko byl propuštěn, protože domácí, který byl alkoholik, viděl, jak May políbil jeho o mnoho let mladší manželku při hodině klavíru. May přešel na školu v Altchemnitz, ale zde byl zanedlouho na falešné udání svého spolubydlícího odsouzen za údajnou krádež hodinek k šesti týdnům vězení a dostal zákaz vykonávání učitelského povolání. Trest nastoupil v Saské Kamenici (Chemnitzu) 8. září 1862. Tyto nešťastné rány osudu zapříčinily jeho nervové zhroucení, které May podrobně popsal ve své biografii.

Když byl propuštěn z vězení, zůstal bez práce a bez prostředků. Nervově se zhroutil a v tomto duševním stavu se dopustil několika přestupků, pro které by dnes nebyl odsouzen. Byl odsouzen ke čtyřem letům nucených prací, a uvězněn ve Cvikově. Odtud ho pro dobré chování propustili 2. listopadu 1868. Vrátil se do Ernstthalu, kde se dozvěděl o smrti své babičky. Znovu se duševně zhroutil a stav mysli, dnes rozpoznán jako disociativní porucha osobnosti , znovu propukl, tehdy zcela neznám lékařské vědě. Z dobových spisů vyplývá, že v jedné restauraci odcizil pět biliárových koulí, jinde zase utěrku a jednu cigaretovou špičku. Rovněž odvedl koně z ohrady a vedl jej do sousední vesnice. Byl dopaden a jako recidivista odsouzen ke čtyřem letům vězení v káznici Waldheim.

Už v tomto posledním vězení začal sepisovat svoje sny o dalekých cestách a posílal povídky do různých časopisů, nejdříve pod různými pseudonymy (Karel Hohental, Latréaumout, D. Jam, E. v. Linden). Jeho talentu si povšiml nakladatel Heinrich Gotthold Münchmeyer a nabídl mu místo redaktora. V roce 1875 se May přestěhoval do Drážďan, kde se naplno věnuje spisovatelské práci a publikuje svoje povídky a humoresky. Mezi nimi vychází i povídka Old Firehand, v níž je poprvé zmíněno jméno Vinnetou. Pro Münchmeyera napsal také svoje první rozsáhlejší dílo, historický román Poslední cesty obou Quitzowů (1876-1877) a pět mnohasvazkových kolportážních románů většinou nízké úrovně (pod některé se ani nepodepsal), ale jejichž autorství mu později způsobilo potíže.

Na konci roku 1876 pro neshody s Münchmeyerem odchází, na nějakou dobu zůstává nezávislým a píše povídky z Podkrušnohoří. V roce 1877 přijal místo redaktora v týdeníku Frohe Stunden. V tomto časopise vycházel na pokračování jeho druhý román Zajati na moři, jehož část byla později začleněna do románu Old Surehand.

V roce 1880 se poprvé oženil s Emmou Linou Pollmerovou, ale manželství se po třinácti letech fakticky rozpadlo. Od roku 1892 začínají vycházet romány z Orientu s hlavním hrdinou jménem Kara ben Nemsí, který je totožný s Old Shatterhandem a Mayova sláva roste. May se začal prohlašovat právě za hrdinu svých příběhů Old Shatterhanda. Vydával plakáty se svými fotografiemi v jeho kostýmu, které se prodávaly v tisícových sériích. Do roku 1890 vycházela jeho díla na pokračování v časopisech a teprve potom knižně. Od roku 1892 jako Sebrané příběhy z cest a od roku 1896 pod titulem Povídky z cest. May stále tvrdil, že vypráví svoje vlastní příběhy z cest, které vykonal do USA v letech 1862 - 1863, na Dálný východ (1864-1865) a do Orientu (1868 - 1870). V roce 1896 také koupil dům v Radebeulu u Drážďan, který nazval „Villa Shatterhand“.

Na první skutečně doloženou cestu se vydal až v roce 1899 do Orientu, kdy navštívil dějiště svých románů a dostal se až na Sumatru. Tato cesta trvala patnáct měsíců a pro Maye znamenala těžkou konfrontaci se skutečností, která byla zcela odlišná od jeho literárních představ. Napsal romány A mír na zemi! a V Říši stříbrného lva, které se od ostatních lišily mnohem realističtějším pohledem. Jeho věhlas byl ale otřesen, když po Münchmeyerově smrti vydal nakladatel Adalbert Fischer staré kolportážní romány v knižní podobě s uvedením Mayova jména, na veřejnost se dostala také jeho kriminální minulost a May se začal se svými odpůrci soudit.

V roce 1903 se rozvedl a krátce na to si vzal Kláru Plöhnovou.

Téměř celý zbytek života strávil Karel May u soudů. V roce 1910 sepsal svou autobiografii Můj život a mé cíle a v prosinci 1911 soudní spory vyhrál. Zanedlouho, 30. března 1912 v důsledku vysílení a prodělaného zápalu plic však zemřel na srdeční mrtvici.

Zdroj: wikipedia.org

(Zobrazit více)  
Knihy:

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Bloodym
  10. 12. 2013, 22:25
S příběhy Karla Maye jsem vyrůstala. S rodiči jsem koukala na filmy a později jsem přečetla většinu knih, které naši od něj měli v knihovně. Jeho popisy krajiny jsou tak barvité, že je těžké uvěřit, že o místech psal aniž by na nich byl. Jeho knihy jsem jednu dobu prostě milovala a později jsem na ně rozhodně nezanevřela.
Crocuta
80% 80% 80% 80% 80%
  27. 6. 2015, 13:55
Rád bych uvedl na pravou míru "malou informaci" níže. Karl May sice jistý čas ve vězení opravdu pobyl, jednalo se ale o nevýznamnou životní etapu a drtivou většinu svých knih napsal na svobodě. Německo opustil mnohokrát a na značnou dobu, navštívil jak Ameriku, tak Orient - to už ale jako známý spisovatel. Jeho romány jsou pochopitelně dílem autorovy představivosti.
dvormart
100% 100% 100% 100% 100%
  13. 9. 2012, 11:42
jeho knihy jsou i do dnešní doby přínosem. Dnešní doba plná lidí bez charakteru bez zábran a studu by se zde jistě objevila jak padají pod ránou pěstí. Ale i jinak můžu říci , že jeho knihy mně provázejí celý život ajá se za to nestydím .Mám ho rád ,četl jsem ho několikrát a četl jsem skoro všechny jeho knihy.
RedDuck
100% 100% 100% 100% 100%
  23. 10. 2011, 12:58
Autor dobrodružné literatury, prostřednictvím jeho jsem se seznamoval s dalekými kraji. Jelikož Maye jako brakovou literaturu rád četl I A.Einstein, nestydím se říct že jeho knihy čtu rád dodnes:)
Mivla
100% 100% 100% 100% 100%
  19. 10. 2012, 23:12
Autor, spojen pro několik generací s nostalgií. Jen se obávám, že jsem jedním z posledních, koho v dětství mánie Mayovek zasáhla. Aspoň jak to tak pozoruju kolem...
vladimirju
  29. 11. 2013, 21:16
Jako malý jsem Karla Maye doslova hltal. Ale bohužel, ne všechna jeho díla mají stejnou úrověň.Spousta knih se prakticky nedá číst.
Francoa
60% 60% 60% 60% 60%
  9. 1. 2013, 9:10

První knihu od Maye jsem četl v 11 letech,Duch Llana Estacáda a hned na to Poklad ve Stříbrném jezeře a ve 13 I díl Vinnetoua a moc jsem knihy miloval.Můj otec mě tenkrát řekl,abych se zamyslel,kdo je většinou ten nejkladnější nebo největší hrdina a co se v knihách nejčastěji opakuje.Úplně mi to došlo ,až kolem 18 let ,protože jsem si to stále nechtěl připustit.Pozorný čtenář na to přijde sám.Od té doby si přečtu něco od Maye spíše náhodně.Vlastně jsem částečně převzal názor mého otce.Pro malé kluky je to určitě nádherné čtení a pořád knihu Duch Llana Estacáda považuji za jednu z nejlepších Mayovek.Na Maye mám podobný názor jako Honza Vyčítal nebo dabér Old Shatterhanda herec Vl. Ráž.
aldanick
  15. 6. 2014, 12:38
autor pomocí svých románu pracuje na zušlechtění lidstva, žije v době kdy lidstvo ještě pátrá po smyslu žití ( dnes tento smysl je již znám - je to výhodný nákup v hypermárketu).
Vytváří ideál dle vzorů starých rytířských románů : Karu ben Nemsího alias Old Shatterhanda, tento vzor neohroženého hrdiny ovlivnil kladně celé generace. Romány Karla Maye dokladují jeho hlubší poznání duchovních principů, dále také prosazuje spolupráci zemí okcidentu a orientu (duležité v dnešní době). Kdo se nechal jeho knihami ovlivnit jistě patří k ušlechtilejší části lidské populace.