Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Jón Svensson

80%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Jón Svensson *16.11.1857 - †16.10.1944
Narozen/a v: Akureyri, Island

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  1x sledován

Životopis:
Narodil se 16. listopadu 1857 na dvorci Mödruvelliru nedaleko města Akureyri na severním Islandu. Byl čtvrtým z osmi dětí, ale jen pět se jich dožilo dospělosti. Jeho otec byl tajemníkem krajského hejtmana, matka Sigríður zůstávala doma s dětmi, jak to v té době bylo na Islandu zvykem. Nonni je mimochodem jeho chlapecká přezdívka, kterou si dochoval až do své dospělosti a následně i smrti, ale nepředbíhejme.

Psal se rok 1865 a Nonnimu bylo osm let, když se rodina přestěhovala do přístavního městečka Akureyri, do domu vzdáleného jen patnáct metrů od moře. Zde žil Nonni do svých třinácti let. Od doby, co se sem přestěhoval se datuje jeho velká touha navštívit daleké cizí země. Zatím však nechodil do žádné školy. Jak bylo tehdy na Islandě zvykem, učila ho maminka, které pomáhala Nonniho starší sestra Bogga a různí lidé při jeho pobytech na okolních dvorcích apod. Uměl pěkně psát, rád četl, leccos znal z dějin a zeměpisu z celého světa a uměl i trochu dánsky (tehdy totiž patřil Island pod Dánsko). V létě 1869 mu zemřel otec. Příběhy a vzpomínky z dětství stráveného na rodném Islandu vylíčil Nonni v několika knihách: Za slunných dní, Nonni a Manni a Na Skipalónu (též také v českém překladu Vánoce na Skipalónu).

Nonniho matce Sigríður - vdově s více malými dětmi - bylo na podnět místního katolického kněze a apoštolského delegáta P. J. Baudoina nabídnuto, aby poslala svého nadaného mladého syna na studia do Avignonu v jižní Francii, k jednomu majetnému francouzskému šlechtici, který hledal dva islandské hochy na studium. Kromě Nonniho byl vybrán ještě jeden chlapec jménem Gunnar, ale cestu do Francie nedokončil na přání rodičů a vrátil se z Kodaně zpět domů na Island. V září 1870 odjel Nonni po rozloučení s drahou maminkou lodí Valdemar z Rönne do Kodaně, ležící na východním pobřeží ostrova Sjælland a částečně na ostrově Amager na území Dánska. Tuto podivuhodnou cestu na lodi, při níž zažil nejedno dobrodružství, vylíčil ve své nejznámější - a nikdo mi určitě nebude zazlívat, když řeknu i nejkrásnější knize - s názvem Nonni.

Nonni zůstal rok v Kodani, kde poprvé chodil do řádné školy. Osudy prožité v hlavním městě Dánska a jeho okolí vylíčil v knihách (Město na břehu mořském, Člunem přes moře, Dobrodružství na ostrovech a Jak Nonni došel štěstí). V létě 1871 se stal katolíkem a krátce nato odjel do Francie studovat na gymnázium. V létě 1873 přijel za ním do Francie jeho mladší milovaný bratr Manni.

Nonni maturoval v roce 1878 a v srpnu ještě téhož roku vstoupil jako první Islanďan do jezuitského řádu. Po studiích v Belgii a Holandsku se vrátil zpět do Dánska. V roce 1890 byl v Anglii vysvěcen na kněze - jako první Islanďan po tři sta čtyřiceti letech. Vyučoval francouzštinu na jezuitských gymnáziích sv. Ondřeje a sv. Knuta v Ordrupu na předměstí Kodaně.

O prázdninách roku 1894 navštívil po téměř dvaceti pěti letech rodný Island, což znamenitě popsal v knize Na koni mezi ledy a ohni. Tam se však zatím mnoho změnilo: Jeho původní rodiště, dvorec Mödruvellir, vyhořelo a z jeho nejbližších příbuzných již nikdo na Islandě nežil, nebo alespoň o tom nevěděl. Maminka odjela v roce 1876 do Kanady, za ní odjela i Nonniho sestra a nejmladší bratr. Bylo to pro něj zklamání, že nikoho blízkého zde nepotkal.

Pak po dvacet let pracoval v duchovní správě a konal přednášky o své zemi. Tak navštívil také Československo a měl konference pro studenty jezuitských kolejí v Bubenči a na Velehradě. Páter Svensson procestoval skoro celý svět a měl nad pět tisíc přednášek o své rodné zemi v Evropě, Americe a Japonsku. Svoje příhody, které zažil při cestách, kdy přednášel na různých místech světa, si můžete přečíst v knize Nonni misionářem.

Jón Svensson v roce 1894 napsal svoji první knížku - cestopis po Islandu s názvem Z Islandu (v českém překladu Z vlasti Nonniho, nebo též Květy z Islandu). V roce 1895 byla na Islandu obnovena katolická misie. Prací v jezuitském řádu jako učitel, vychovatel a spisovatel se vyčerpal natolik, že v roce 1912 musel odejít s podlomeným zdravím do důchodu.

To mu však umožnilo plně se věnovat literární dráze. Začal psát knihy, které měly na celém světě obrovský úspěch. Některé byly přeloženy do téměř čtyřiceti jazyků včetně čínštiny a japonštiny. V roce 1930, u příležitosti tisícího výročí islandského parlamentu, byl oficiálně pozván vládou k návštěvě Islandu. Při této příležitosti byl též jmenován čestným občanem města Akureyri. O této zajímavé cestě napsal knihu Ohňový ostrov u polárního kruhu.

Jón Svensson – Nonni zemřel 16. října 1944 ve stáří téměř osmdesát sedm let v Kolíně nad Rýnem. Islanďané jsou přesvědčeni, že nikdo neudělal v první třetině 20. století pro Island více než Nonni.

Nonni napsal celou řadu knih. V letech 1934 až 1937 vyšlo v nakladatelství Vyšehrad v překladu Jana Hrubého dvanáct knih Jóna Svenssona v sebraných spisech tohoto autora a později vyšly některé z nich i v dalším vydání ve 40 letech minulého století.

V roce 1988 vyšla v Německu knížka Jón Svensonn - Georg Telemann: Nonni a Manni - kluci z Ohnivého ostrova, což jsou některé Svensonnovy povídky upravené Telemannem. Její překlad vyšel v roce 1994 v nakladatelství Vyšehrad, po skoro 40 letech dlouhé přestávce. Podle této knížky natočila německá televize seriál, který se vysílal u nás před Vánocemi 1990 pod názvem Nonni a Manni. V roce 1991 vyšla na Slovensku v nakladatelství Obzor knížka Slnečné dni.

Skoro všechny knihy Jóna Svenssona - Nonniho pojednávají o jeho dětství a o životě na Islandě, ale i mimo jeho rodnou zem. Jsou psány svěže a květnatě hlavně pro mladé, avšak potěší i dospělé. Svensson sám shrnul svá vyprávění do dvanácti knížek, ale z nich je vytaženo několik desítek drobnějších svazků po různě vyšlých. (Založil/a: Johny8x)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Johny8x
100% 100% 100% 100% 100%
  10. 2. 2010, 16:31
Vynikající autor, který napsal řadu nádherných knih, které u nás už řadu let bohužel nevycházejí.