Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Janusz A. Zajdel

70%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Janusz A. Zajdel *15.08.1938 - †19.07.1985
Narozen/a v: Varšava, Polsko

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  0x sledován

Životopis:
Janusz Andrzej Zajdel (15. srpna 1938 – 19. července 1985) byl polský spisovatel sci-fi. V Polsku byl od konce 70. let druhým nejpopulárnějším spisovatelem sci-fi po Stanislavu Lemovi.

Janusz Zajdel vystudoval fyziku na Varšavské univerzitě. Poté nastoupil do Centrální laboratoře radiační ochrany. Zde pracoval až do 80. let, byl spoluzakladatelam místní organizace Solidarity. Byl specialistou na jadenou fyziku. Na toto téma publikoval řadu článků, skript i populárně naučných knih.

V žánru sci-fi debutoval v roce 1961 v časopise „Młody Technik“ povídkou Tau velryby. Nejprve psal tradiční technologické scifi, později se ale posunul k sociálně-kritickým dílům a antiutopii, kritizující totalitu. Prvním románem v tomto směru byl román Vynález profesora Van Trofa, další romány byly stále otevřenější kritikou socialistického systému v Polsku.

Zajdel napsal celkem přes 80 povídek a několik románů. Měl velký vliv na další generaci polských spisovatelů scifi. Jeho knihy byly přeloženy do řady jazyků včetně češtiny. Zemřel v poměrně mladém věku na rakovinu.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Tanmut)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace