Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Arkadij Strugackij

94%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Arkadij Strugackij *28.08.1925 - †12.10.1991
Narozen/a v: Batumi, Rusko

Spisovatel Arkadij Strugackij v dalších jazycích:
Arkadij Strugackij - Slovenčina (1 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  35x sledován

Životopis:
Arkadij Natanovič Strugacký (28. srpna 1925 Batumi – 12. října 1991 Moskva) byl ruský spisovatel, kteří se proslavil spolu se svým bratrem Borisem řadou sci-fi románů.

Otec byl historik umění a matka učitelkou. Po absolvování desetiletky pracoval na výrobě granátů v fašisty obleženém Leningradě. Doprovázel roku 1942 nemocného otce přes Ladožské jezero, otec však cestou zemřel a Arkadij se dostal do dětského domova, matka v Leningradě zůstala. V roce 1943 mu bylo 18 let, narukoval do Rudé armády, vystudoval pěchotní učiliště v Akťubinsku (Kazachstán) a po válce se dostal na Vysokou školu cizích jazyků, kde si vybral orientalistiku a japonštinu. Sloužil i na Kamčatce, v roce 1955 byl převelen do Chabarovsku a krátce poté opustil armádu. Usadil se v Moskvě, nastoupil do Institutu naučné informatiky, stal se redaktorem časopisu a členem Svazu spisovatelů SSSR. V roce 1956 napsal s L. Petrovem svou první povídku Popel Bikini.[2] Byl dvakrát ženatý, v letech 1948 až 1954 s Irinou Šeršovou, manželství skončilo rozvodem. Se druhou ženou Elenou Ilinužnou měl dceru Marii. Na jeho přání byl jeho popel rozprášen, nemá tedy hrob.

V letech 1957 až 1991 napsali s bratrem společně 25 románů a několik divadelních her. Po jeho smrti v roce 1991 bratr psal dál pod pseudonymem S. Vitickij, protože se spolu již dříve dohodli, že pojem Bratři Strugačtí nebude dál používat.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Tanmut)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace