Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Václav Havel

82%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Václav Havel *05.10.1936 - †18.12.2011
Narozen/a v: Praha, Československo

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  66x sledován

Životopis:
Václav Havel byl český dramatik, esejista, kritik komunistického režimu a politik. Byl devátým a posledním prezidentem Československa (1989–1992) a prvním prezidentem České republiky (1993–2003).

Václav Havel působil v 60. letech 20. století v Divadle Na zábradlí, kde jej také proslavily hry Zahradní slavnost (1963) a Vyrozumění (1965). V době kolem Pražského jara se zapojil do politické diskuse a prosazoval zavedení demokratické společnosti. Po násilném potlačení reforem vojenskou invazí států Varšavské smlouvy byl postižen zákazem publikovat a stal se jedním z prominentních disidentů, kritiků tehdejšího normalizačního režimu. Vystupoval na obranu politických vězňů a stal se spoluzakladatelem a jedním z prvních mluvčích občanské iniciativy za dodržování lidských práv Charta 77. To upevnilo jeho mezinárodní prestiž, ale také mu vyneslo celkem asi pět let věznění. V této době vedle dalších divadelních her také napsal vlivné eseje, například Moc bezmocných (1978).

Po vypuknutí Sametové revoluce v listopadu 1989 se Václav Havel stal jedním ze spoluzakladatelů protikomunistického hnutí Občanské fórum a jako jeho kandidát byl 29. prosince 1989 zvolen prezidentem Československa. Podporoval směřování země k parlamentní demokracii a do politických struktur západní civilizace, v roce 1992 se mu však nepodařilo zabránit rozpadu československého státu. Od roku 1993 byl dvě funkční období prezidentem České republiky, kterou dovedl do Severoatlantické obranné aliance a na práh přijetí do Evropské unie.

Jako literát se Václav Havel světově proslavil svými dramaty v duchu absurdního divadla, v nichž se mimo jiné zabývá tématy moci, byrokracie a jazyka, a také svým esejistickým dílem. V esejích a dopisech z vězení se vedle politických analýz zabývá filozofickými otázkami svobody, moci, morálky či transcendence. Václav Havel se věnoval také experimentální poezii; sbírka Antikódy obsahuje básně psané především v 60. letech. (Založil/a: manekyna.myska)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

prkali
100% 100% 100% 100% 100%
  2. 2. 2013, 15:29
Zvláštní, takový mírný, zdvořilý, hodný člověk - je cílem tak silné nenávisti některých. Těch, co nejsou schopni rozpoznat propagandu, jejíž zprvu nenápadně se rozrůstající sítě obalí a zamaskují původní vzhled a význam, jejíž plivance, vršené fanaticky na všechno dobré a hodnotné na "nepřátelské straně hranice", po zaschnutí tvoří skulptury napodobující skutečnost se zmrzačeným a překrouceným obsahem. ... "A prosím ty, kterým jsem byl protivný, aby mi odpustili." ...
Václav Werner
0%
  2. 3. 2016, 17:23
Pan Ctirad Mašín jednou prohlásil, že je Havel kretén. A měl pravdu.
Jediný SPRÁVNÝ prezident, jakého jsme měli byl pan Tomáš Garrigue Masaryk.
Havel byl vlastizrádce!!!
P.S.: Podobný komentář jako napsala uživatelka Prkali, bych napsal o Milanu Paumerovi, o Havlovi však nikoliv.
simi.sweet
  23. 12. 2011, 21:14
Úmrtí pana Havla, skvělého státníka - jež si přes své politické angažování zachoval víru v pravé lidské hodnoty - a také významného dramatika, je pro český národ obrovskou ztrátou. Pro mnohé z nás byl právě on živoucím symbolem demokracie.