Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Arthur Hailey

95%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Arthur Hailey *05.04.1920 - †24.11.2004
Narozen/a v: Luton, Velká Británie

Spisovatel Arthur Hailey v dalších jazycích:
Arthur Hailey (*05.04.1920 - †24.11.2004) - Slovenčina (6 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  126x sledován

Životopis:
Život

Narodil se v anglickém Lutonu. Ve čtrnácti letech musel odejít ze školy, protože jeho rodiče si nemohli dovolit platit další vzdělávání. Na začátku 2. světové války se přihlásil do britské RAF, kde sloužil až do roku 1947, kdy se přestěhoval do Kanady. V Kanadě, kde později získal občanství, pracoval v různých zaměstnáních, vedle kterých také psal. V roce 1956 se stal profesionálním spisovatelem, k čemuž ho povzbudil úspěch televizní hry Let do nebezpečí pro televizi CBC. Po úspěchu dalšího románu Hotel roku 1965 se přestěhoval do Kalifornie; konečně v roce 1969 se přestěhoval na Bahamy, neboť na amerických a kanadských daních z příjmu platil 90 % svého zisku.

Na Bahamách se usídlil v rezidenčním letovisku Lyford Cay na ostrově New Providence. Bydlel tam se svou ženou Sheilou, která v roce 1978 o svém manželství napsala knihu Vzala jsem si bestsellera (I Married a Best-Seller).

V posledních letech svého života trpěl zdravotními problémy, podstoupil dvě operace srdce; měsíc před smrtí ho postihla mrtvice, další mrtvice byla pravděpodobně i příčinou jeho smrti. Zemřel: New Providence Island, Bahamy

Dílo

Jedná se o zakladatele žánru tzv. profesního románu. Každá z jeho knih do nejmenších podrobností popisuje profesní prostředí, ve kterém se děj odehrává. Tyto podrobnosti vychází z dokonalých znalostí, které Hailey získával důkladným studiem tématu. Toto studium mu typicky zabralo asi jeden rok, po kterém následovalo šest měsíců úprav získaných poznámek a poté konečně vlastní psaní knihy, které trvalo obvykle asi 18 měsíců. Tak důkladný výzkum (např. pro román Večerní zprávy se vydal ve svých 67 letech do džungle v Peru za místními povstalci, před psaním Hotelu přečetl 27 knih o hotelovém průmyslu) poskytoval jeho knihám realismus, který značně působil na čtenáře; ovšem někteří kritici se domnívají, že ho také používal jako zástěrku pro nedostatek literárního talentu.

Mnoho knih se dostalo na první místo žebříčku bestsellerů podle New York Times; po celém světě se prodalo přes 170 milionů jeho knih ve více než 40 jazycích. Mnoho knih bylo také zfilmováno a podle Hotelu byl vytvořen mnohadílný televizní seriál.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: sonrisa)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

VerenaLord
80% 80% 80% 80% 80%
  31. 1. 2013, 0:17
Baví mě nadhled viděný v jeho knihách, to pozitivum, krásně popsané situace i postavy. Autor píše tak dobře, že se jeho díla čtou jako po másle! Rozhodně se jedná o kvalitní a hodnotná díla, která stojí za přečtení.
LadysR2
100% 100% 100% 100% 100%
  26. 1. 2013, 13:29
Hailey je jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Skoro všechno jsem koupil, nebo četl. Ať si vybral jakékoli téma, tak vykreslení postav, vztahů a oboru, v němž se příběh odehrával, mě vždycky bavil. Ať to byla továrna na auta, banka, letiště, hotel, tv zprávy nebo prostředí politiky, ten chlap to prostě uměl prodat.
Peeters
100% 100% 100% 100% 100%
  26. 5. 2013, 15:18
Hailey byl velice zručný a později zvučný spisovatel, což mu jistě marketingově pomohlo při prodeji jeho děl. Ne všechna díla jsou stejné kvality, ale laťku i tak drží dosti vysoko. Sentimentem tento člověk rozhodně netrpěl a dával to v příbězích znát. Jako autor věděl, o čem píše a při četbě jeho knih jsem měl pocit, že když se v hotelu otočím, uvidím jej, jak stírá prach v recepci a přitom sleduje provoz kolem, či jak u pásu šroubuje "ten proklatej díl" jen proto, aby se vcítil do role montéra. Psal čtivě, svěže a svůj příběh uměl naservírovat jako požitek pro čtenáře.
Pechmanka
100% 100% 100% 100% 100%
  23. 3. 2013, 14:05
četla jsem od něj vše a vždy se vše četlo velmi dobře. Díla mají již léta místo v mé knihovně. Všem doporučuji.