Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ladislav Klíma

96%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Ladislav Klíma *22.08.1878 - †19.04.1928
Narozen/a v: Domažlice, Rakousko-Uhersko

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  70x sledován

Životopis:
Ladislav Klíma (22. srpna 1878, Domažlice – 19. dubna 1928, Praha) byl český prozaik, dramatik a básník, ale především filosof, který bývá dokonce označován za nejoriginálnějšího českého myslitele. Bývalý děkan Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích prof. Karel Skalický ho nazval Diogénem české filosofie. Byl členem české společnosti hermetiků Universalia.

Narodil se v Domažlicích v rodině vyučeného mlynáře, který se však místo tohoto povolání živil jako úředník v advokátní kanceláři. Klíma, od mládí zaujatý filosofií, chodil až do roku 1895 na místní gymnázium, ale v lednu toho roku byl vyloučen za hanlivý výrok o habsburské monarchii. („Ferdinand, panovník cizí, národu českému odlehlý, studený, zůstane u Čecha vlastence vždy nenáviděným, již proto, že prvním členem nynější panující dynastie na trůně českém.") Přestoupil tedy na gymnázium do chorvatského Záhřebu, ale ani to nedokončil a roku 1904 odjel do v Prahy, kde se usadil, vedl samotářský život a začal přispívat do časopisů, např. v letech 1919–21 do Tribuny a v roce 1925 do Práva lidu. Kritizoval pozitivismus a pohrdal univerzitním akademismem. Protože neměl občanské povolání, žil jednak z dědictví po příbuzných, jednak z drobných příspěvků od přátel, mezi něž patřil i básník Otokar Březina.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Tanmut)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

E.mil.y
100% 100% 100% 100% 100%
  19. 3. 2013, 1:38
Opravdu specifický autor pro specifickou skupinu lidí. V jeho knihách je opravdu znát velký vliv Nietzscheho pojetí nihilismu. Po přečtení Utrpení knížete Sternenhocha jsem zjistila, že něco tak skvělého a zároveň docela obscénního, absurdního a místy až směšného jsem nečetla! Dokonalá kompozice textu se snoubí s autorovými myšlenkami. Pro mě něco jako absolutní zážitek z knihy. Stejně autor postupuje i u Velkého románu. Obzvlášť povedený je i krátký "fragment" Genor s Gena a veselohra Matěj poctivý.