Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Fráňa Šrámek

84%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Fráňa Šrámek *19.01.1877 - †01.07.1952
Narozen/a v: Sobotka, Rakousko-Uhersko

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  24x sledován

Životopis:
Fráňa Šrámek (19. ledna 1877, Sobotka – 1. července 1952, Praha) byl český básník, spisovatel, dramatik a buřič.

Narodil se v Sobotce, roku 1885 se s rodiči přestěhoval do Písku, toto město si velmi oblíbil, odehrává se v něm velká část jeho divadelních her a románů. Za svých studentských let bydlel v domě U koulí čp. 31 nedaleko Putimské brány. V roce 1894 se odstěhoval do Roudnice nad Labem, kde dosáhl maturity.

V roce 1899 nastoupil na jednoroční vojenskou službu, která mu byla za trest o rok prodloužena. Zde se již projevily jeho antimilitaristické postoje. V září 1914 vážně onemocněl.

Po skončení vojenské služby začal studovat práva. Studia ukončil v roce 1903 a začal se věnovat literatuře.

Dostal se do Prahy, kde se připojil k časopisu Nový kult, jejíž vůdčí osobností byl S. K. Neumann. Redigoval časopis Práce. V roce 1905 byl dvakrát vězněn, za účast na demonstracích a pro antimilitaristickou báseň Píšou mi psaní.

Během první světové války narukoval na ruskou frontu. V září 1914 byl kvůli revmatismu v brněnské nemocnici, v červnu 1915 narukoval na frontu do Itálie a Rumunska.

Za druhé světové války na protest proti fašismu nevycházel z domu, tento protest byl často zveličován, ale nejednalo se o něco významného, protože to nikde neohlásil a o jeho protestu vědělo velmi málo lidí.

Roku 1946 se stal národním umělcem.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Mike)

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

marta-b
80% 80% 80% 80% 80%
  27. 4. 2011, 12:53
Na škole jsem Fráňu Šrámka milovala, přečetla jsem všechny jeho básně, Stříbrný vítr, Past, Měsíc nad řekou, ... i když číst jeho Past hned po Stříbrným větru byl vážně šok, byl v tom obrovský rozdíl a i když z principu nemám ráda našeho městského rodáka F.X.Šaldu, musela jsem mu dát za pravdu, když o Šrámkově tvorbě napsal, že její vývoj by šel přirovnat k meruňkám - na začátku byly šťavnané, čerstvé a plné života, pak že je Šrámek začal nakládat, sušit a nakonec konzervovat.

Ten rozdíl mezi jeho ranou tvorbou a dílem na sklonku života byl propastný. Kdo četl Stříbrný vítr, ví, jak moc je z toho cítit chuť žít, no a po přečtení románu Past máte naopak chuť se na všechno vykašlat, protože je to všechno na draka.