Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
cs sk
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Vojtěch Zamarovský

92%
Hodnotit lze až po přihlášení

Vojtěch Zamarovský  Upravit údaje   *05.10.1919 - †26.07.2006
Narozen/a v: Trenčín, Československo

Spisovatel Vojtěch Zamarovský v dalších jazycích:
Vojtech Zamarovský - Slovenčina (11 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  20x sledován
Životopis:
JUDr. Vojtěch Zamarovský (5. října 1919, Trenčín – 26. července 2006, Praha) byl slovenský historik, spisovatel a překladatel, jeden ze zakladatelů žánru literatury faktu v Československu. Ve svém díle se věnoval nejstarším obdobím lidské historie, věnoval se popularizaci starověkých civilizací a mýtů.

Vzdělání získal Vojtěch Zamarovský na gymnáziu v Trenčíně a po maturitě v roce 1938 odešel studovat do Prahy na Vysokou školu obchodní. O rok později přešel na právnickou fakultu do Bratislavy, kde promoval v roce 1943, dálkově však nadále studoval Vysokou školu obchodní. Po vypuknutí Slovenského národního povstání v roce 1944 vstoupil do pohotovostních oddílů fašistické Hlinkovy gardy a za Slovenského státu údajně působil i v akademickém klubu tehdejší vládní Hlinkovy slovenské lidové strany.[1] Po dokončení studia pracoval ve Slovenské národní bance, od roku 1946 na Úřadu předsedy vlády v Praze a od roku 1951 ve Státním plánovací úřadu. V roce 1953 byl z politických důvodů nucen odstoupit a místo toho nastoupil jako administrativní pracovník v pražském Státním nakladatelství krásné literatury, kde začal postupně překládat odborné texty a beletrii. Po roce 1956 se již věnuje pouze překladatelství a později také píše a publikuje vlastní díla. Více než 20 let byl spolupracovníkem československé Státní bezpečnosti. S StB spolupracovat od roku 1962 pod krycím jménem Belo, v roce 1977 se stal agentem rozvědky s krycím jménem Závoj[2] a také podepsal Antichartu. Na sklonku života trpěl Parkinsonovou nemocí a poslední dva měsíce života byl v kómatu. Zemřel 26. července 2006 v Praze. V Bratislavě je dnes po něm pojmenováno Kníhkupectvo Vojtecha Zamarovského v Karpatské ulici.

Zdroj: wikipedia.org (Vložil uživatel: Tanmut)
Zobrazit více

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

teite
100% 100% 100% 100% 100%
  7. 12. 2013, 22:27
Ač některá fakta z jeho životopisu jsou pro mě silně nesympatická až nepřijatelná, jako autora jsem ho vždy velmi oceňovala, píše čtivě, je vynikající popularizátor vědy, aniž by se musel uchylovat k nějakým okrajovým pikanteriím či nepodloženým teoriím.