Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Wilbur Smith

94%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Wilbur Smith *03.01.1933
Narozen/a v: Broken Hill, Zambie

Spisovatel Wilbur Smith v dalších jazycích:
Wilbur Smith - English (4 knih)
Wilbur Smith - Slovenčina (3 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  220x sledován

Životopis:
Wilbur Addison Smith (3. ledna 1933, Severní Rhodesie, dnešní Zambie) je populární anglicky píšící autor dobrodružných románů.

Narodil se v Zambii britským rodičům. Jako rok a půl staré dítě prodělal mozkovou malárii, avšak úspěšně se vyléčil. Studoval v Jihoafrické unii (dnes JAR) na Michaelhouse v Natalu a na Rhodes University v Grahamstownu. Se svou ženou Danielle Thomasovou, která byla také spisovatelkou, vychoval dceru a dva syny. Po její smrti se v roce 1999 oženil s Mokhiniso Rakhimovovou a žije s ní v Londýně.
Romány se vyznačují poutavým dějem s nečekanými zvraty, odehrávají se většinou v Africe, která je autorovi velkou inspirací. Důraz je kladen na autentičnost sdělení a důsledně jsou zpracovány detaily.
Základem díla jsou ságy rodu Courtneyů a Ballantyneů. Jiná, čtyřdílná série je ze starověkého Egypta a patří do ní pravděpodobně nejúspěšnější Smithův román Řeka bohů.

Zdroj: wikipedia.org

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

janeicka
100% 100% 100% 100% 100%
  9. 4. 2013, 23:02
Úžasný autor dobrodružných románů, kde je na každé straně znát jeho láska k Africe. Sice jsou jeho knihy značně předvídatelné, hned po pár stránkách je vám jasné, kdo se do koho zamiluje a jak to s nimi dopadne, kdo je největší nepřítel a co asi provede, ale i tak jsem jeho knihy vždy nadšeně hltala :-)
herbarik
  25. 11. 2016, 22:21
Můj nejoblíbenější autor. V jeho rodinných ságách je úplně jedno v jakém pořadí knihy čtete. Pokud čtenář chce, tak je schopen si poskládat dějovou linii všech knih pěkně jak šly po sobě. Pokud ale nechce zkoumat co bylo v dějově předešlé knize, tak to vůbec nevadí. Miluju jeho popisy africké přírody a protkávání napínavého děje "drobnými" prvky červené knihovny. Pro mě je to PAN SPISOVATEL
Hannelle
80% 80% 80% 80% 80%
  15. 1. 2013, 12:19
Jednoznačně můj oblíbený autor, zejména díky tetralogii Řeka bohů. Tady člověk najde vše - od starověku, po moderní dobu a nakonec v posledním díle po sci-fi. Brala jsem to už jako příjemný relax a zajímavé zpestření. Ale i mistr tesař se někdy utne. Začínají mi vadit jeho superhrdinové, bez kterých by se děj knihy asi nepohnul ani o píď, protože "wilburovský" supehrdina všude byl a všechno zná a na všechno má řešení. :-) Ale zdaleka nemám přečteno všechno, takže mám ještě spoustu starších děl před sebou, kde doufám, ještě neměl takové sklony k přehánění.
Dohnny
100% 100% 100% 100% 100%
  9. 6. 2011, 17:53
Mám od tohoto autora 30 knih a všechny zde uvedené mám i přečtené a prostě na něj nedám nikdy dopustit. Mám rád samostatné romány i jeho ságy. Nejlepší jsou pro mne Řeky Bohů i když 4 díl byl hrozný. Ale ta jeho láska k africe z knih přímo sálá a její část se obtiskla i do mě...
martin113
100% 100% 100% 100% 100%
  26. 4. 2011, 0:18
Má sice velmi dobré ságy o rodu Courtneyů a Ballantyneů, ale spousta lidí zapomíná na samostatné romány, které jsou některý i lepší než romány ze ságy. Např. Volání na ďábla, Diamantová cesta, Zlatokopové....
Lucie Zedníčková
100% 100% 100% 100% 100%
  19. 2. 2011, 19:27
Wilbur Smith je PAN spisovatel, který má jako každý umělec svoje lepší i slabší díla nikdo nemůže říct že je dokonalý. Pokud se má jednat o můj názor myslím si, že se zařadí k velikánům světových spisovatelů píšící o Africe.
zurivymlok
60% 60% 60% 60% 60%
  19. 4. 2010, 1:09
Wilbur Smith je pro mě zvláštní autor. Když se mi poprvé dostala do rukou kniha "Modrý horizont", byl jsem při čtení knihy naprosto nadšený. Kniha měla pěkný příběh a člověk byl okamžitě přenesen do světa Afriky, kam jsem se od dob, kdy jsem četl Julese Verna, nepodíval. Začal jsem si jeho knihy kupovat a příběhům jsem většinou opravdu neměl co vytknout. Časem mi ovšem začala vadit ta citová a psychologická plytkost a šablonovitost jeho knih. City hrdinů, jejich motivy a lásky pro mě přestaly být uvěřitelné. Navíc se příběh v oblasti kdo se s kým dá dohromady daly předpovědět z prvních pár stránek. Happy-end typu, že hlavní hrdina - většinou nadsamec - získal svou krásnou samici mi vážně občas připadala směšná. To v mých očích činí z excelentního vypravěče pouze průměrného autora. Zatím jsem si dal od něj na pár let pauzu, ale cítím, že jednou se k němu opět vrátím.