Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Fjodor Michajlovič Dostojevskij

97%
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete autora okomentovat, hodnotit či ho uložit do seznamu sledovaných? Začnete zde

Fjodor Michajlovič Dostojevskij *11.11.1821 - †09.02.1881
Narozen/a v: Moskva, Rusko

Spisovatel Fjodor Michajlovič Dostojevskij v dalších jazycích:
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - English (1 knih)
Fjodor Michajlovič Dostojevskij (*11.11.1821 - †09.02.1881) - Slovenčina (9 knih)
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem

  374x sledován

Životopis:
Fjodor Michajlovič Dostojevskij (Фёдор Михайлович Достоевский, 11. listopadu 1821 – 9. února 1881) byl ruský spisovatel a filosof.
Ruský prozaik, jeden z největších světových spisovatelů, vrcholný představitel ruského realismu a současně předchůdce moderní psychologické prózy.

Ruský spisovatel Fjodor Michajlovič Dostojevskij se narodil roce 1821 v Moskvě, v rodině lékaře. Vystudoval vojenské technické učiliště( konstrukce mostů), ale poté se rozhodl pro literaturu. Patřil do skupiny utopického socialisty Michila Vasiljeviče Petrašovského, která vystupovala proti carovi. V roce 1849 byl Dostojevskij se všemi členy této organizace odsouzen vojenským soudem k trestu smrti.
Těsně před popravou jim byl trest změněn nejprve na 4 roky v káznici a později na nucené práce na Sibiři. Zde strávil Dostojevskij deset let, první čtyři roky na nucených pracích a poté jako voják. Byl psychicky a fyzicky na dně, trpěl epilepsií. Jelikož si sám prošel peklem, dokázal se vcítit do lidí s narušenou osobností.
Po návratu ze Sibiře absolvoval Dostojevskij dva delší pobyty v západní Evropě. Zde pochopil, že morální úroveň zdejší společnosti je špatná. Vyhovovalo mu ale, že se zde se mohl věnovat své přehnané hráčské vášni. Neuznával racionalismus, bezohledné jednání podnikatelů, jejich sobectví s příliš velké sebevědomí. Bojoval za proměnu Ruska. Zásadní potřebu změny viděl ve vnitřní proměně jedince, v návratu k pokoře, v respektování ruských tradic. Těmito názory si získal přízeň a úctu cara. Stále ho však pronásledovala carská policie.
K sebevraždám a k despotismu docházelo podle Dostojovského zejména vinou ztráty náboženské opory a přehnaným individualismem. Přál si změnit společnost podle křesťanských ideálů, radikálního převratu se ale bál. Dostojevskij a jeho bratr Michail vydávali v letech 1861-63 časopis Čas Vremja a rok poté časopis Epocha. Michail zemřel a Dostojevskij splácel jeho dluhy. Tím se dostal do existenčních problémů.
Ve svých dílech psychologicky rozebíral zločince, revolucionáře, prostitutky a lidi s duševními poruchami. Viděl kolem sebe víc hrůzy než lásky, více anarchie než řádu. Fjodor Michajlovič Dostojevskij byl rozporuplnou osobností, lidé ho obviňovali a litovali zároveň. Odmítal se sžít se soudobým Ruskem. Usiloval za každou cenu o nápravu společnosti, ale tím se bezmyšlenkovitě zříkal i vymožeností vyspělé Evropy. Lidé ho považovali za psychologa, což on odmítal. Přesto se stal zakladatelem psychologické prózy a ovlivnil filozofii dvacátého století.

Zdroj: wikipedia.org

(Zobrazit více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

soniaf
100% 100% 100% 100% 100%
  18. 8. 2011, 2:06
Dostojevský je asi můj nejoblíbenější autor. Kromě toho, jak skvěle píše, to podle všech dostupných informací byla skutečná osobnost. Všechny jeho díla, která jsem dosud četla, mě nejenom zaujala, ale přímo zasáhla. Pět hvězdiček je pro tohohle autora ještě málo !!
vanous95
100% 100% 100% 100% 100%
  25. 8. 2012, 23:44
Pokud bych měl volit klasiku, určitě volím Dostojevského. Líbí se mi jeho filozofické úvahy a především perfektně propracovaná psychologie hlavních postav. Pro mě určitě jeden z nejlepších spisovatelů vůbec!
Kačiska
100% 100% 100% 100% 100%
  29. 4. 2013, 23:12
skvělý spisovatel ! přišla sem k němu náhodou ale zaujal mne má skvělou tvorbu čtu už 3 jeho dilo a je to doopravdy skvěla četba