Harry Potter a Fénixův řád

Albatros (2010) 978-80-00-02219-2 795 součást souborného vydání
Albatros (2008) 978-80-00-02246-8 795 součást souborného vydání
Albatros (2004) 978-80-00-01294-0 795
Albatros (2004) 80-00-01294-4 795

5. kniha série Harry Potter.

Další strhující příběh mladého čarodějnického učně a jeho věrných kamarádů Rona a Hermiony. Napětím a nervozitou byly poznamenány už prázdniny a hned od začátku pátého ročníku přichází jeden otřes za druhým: na bradavické škole totiž z vůle Ministerstva kouzel došlo k závažným změnám a atmosféra strachu houstne každým dnem víc a víc. Nerozlučná trojice přátel však přesto dokáže kolem sebe soustředit dost studentů, kteří nebudou chtít se založenýma rukama čekat, až je zlo zahubí. To, co zažijí, už nejsou jen neškodná dobrodružství!

Magyana
  20. 5. 2013, 12:47
Když jsem tuhle knihu četla poprvé, měla jsem Harryho plné zuby. No ano, hrdinové nám stárnou a puberta je věc nepříjemná (hlavně pro všechny okolo).
Když jsem ji četla podruhé, snažila jsem se všechny Harryho pubertální výlevy hodit za hlavu, a najednou jsem si uvědomila, že mě to vážně baví.
Fénixův řád rozhodně řadím mezi ty lepší díly.
Peetuliska
  22. 2. 2014, 10:41
5.díl nás zavede zase trošku někam jinam, líbil se mi společně se 3.dílem zatím nejvíc. Už se těším na další díl.
Tiwala
  1. 10. 2012, 19:02
Jediná kniha ze série, kterou se mi podařilo přečíst až na druhý pokus a nikdy jsem se k ní už pak nevrátila. Není ale tou nejhorší, jen je na Harryho Pottera moc zdlouhavá.
Keatin
  4. 3. 2015, 20:04
Plně souhlasím s komentářem uživatele/lky Fešná Bleška. Naprosto špičkový díl, ve kterém bylo všechno ...a patřilo tam i neustálé kňourání Harryho o tom, jak to má těžké, apod. A délka knihy hrála také důležitou roli, hltala jsem každé slovo a nic bych nevyškrtla.
Bloodym
  3. 12. 2013, 13:02
Fénixův řád mám spolu s vězněm z Azkabanu nejradši. Je to dost temný díl a pomalu vidíme, jak se Voldemort nabírá na síle, zatímco vláda pokrytecky říká, že se nic neděje. Semínka strachu v hrdinech klíči.Stupňování strachu se mi opravdu líbilo. Naštvala mě smrt Siriuse.
LeaLea
  13. 3. 2012, 12:51
Je pravda, že mi Harry lezl občas pěkně na nervy svými náladami. Asi ta to chudák nemohl, když mu pořád někdo leze do hlavy, přesto bylo těžké to skousnout. Na druhou stranu mám tento díl ráda - už jen proto, jak se všechny jistoty obrací naruby a zlo pod rouškou ustrašeného tutlání nebezpečně nabírá na síle. Musím ale říct, že je to jedna z mála knih, kdy se možná víc přikláním k filmovému zpracování. Měření sil Brumbála s Voldemortem na Ministerstvu kouzel? Energické, fenomenální.
Tojaheva
  7. 10. 2014, 9:45
Pro mě nejmíň oblíbená kniha o Harry Potterovi. Bohužel nedovedu upřesnit proč. I přesto sou v ní pasáže, o které bych se nereda ošidila a tak ji pokaždé přečtu celou až do poslední stránky.
PeťkaW.
  26. 3. 2013, 10:46
Tenhle díl jsem mívala ze všech nejméně ráda, stejně jako kupa dalších lidí (podle zdejších komentářů). Přišel mi nudný, zbytečně politický a Harryho jsem doslova nesnášela pro jeho ukňouranost a sebestřednost. Teď, s odstupem času, si ale uvědomuju, že všechny ty nudné pasáže, které mi tolik vadily, byly nezbytné pro další vývoj děje i pro vývoj postav a můj náhled na pátý díl se dost radikálně změnil. Četla jsem ho už asi 3x a s každým dalším přečtením se nudím méně a méně. Je na něm krásně vidět postup od pohádky, k opravdovému temnému fantasy. Všechno se od předchozích dílů liší a já beru tenhle díl jako zlomový prvek celé série.
scajo
  2. 9. 2015, 11:11
Bez debat to mohlo být kratší, protože spousta pasáží (uklízení v domě na Grimmauldově náměstí, blbnutí Freda a George apod.) je tam spíš jen pro zajímavost, ale na druhou stranu je pravda, že jestli je tenhle díl něčím výjimečný, tak právě svým plíživým tempem, které graduje a graduje, až vyústí ve skutečně velkolepé finále. Sadistická profesorka Umbridgová je (vyjma Voldemorta) zatím jednoznačně nejlepší ryze zápornou postavou série a konečně dostal více prostoru i profesor Snape. Nemluvě o naprosto fenomenálním Brumbálovi, který i na malém prostoru ukázal, proč je "jediný, koho se kdy bál" (vy víte kdo). :-) A v neposlední řadě je Fénixův řád prvním dílem série, který se mě dotknul i emotivně. Takže verdikt: Mám za sebou pět dílů ze sedmi a na nějaký ten slabší pořád marně čekám.
wwwhisk@s
  17. 2. 2013, 15:31
Asi budu jedna z mála, která tuhle knihu označí jako snad nejlepší ze ságy. Nevím, asi jsem prostě taková, ale mě takovéhle zdlouhavé knihy baví a za nudné je nepovažuju.
LadysR2
  20. 5. 2013, 8:31
Děj byl na 4/5, ale Potter se choval jako protivnej ukřivděnej spratek a lezl mi tím na nervy. A kniha mohla být o 100 stran kratší. I když pomalá gradace příběhu měla taky něco do sebe.
G8
  19. 2. 2013, 17:30
Možná trochu skok v Harryho psychické proměně, ale vzhledem k předchozím událostem a Harryho věku je to vlastně i docela odůvodnitelné. Závěrečná scéna je mírně chaotická, ale fight mezi Brumbálem a Voldemortem to pak více než vynahrazuje.
Nantong
  17. 2. 2013, 21:03
Opět úžasný díl Harryho Pottera, velmi se mi líbilo, jak se studenti dokázali semknout a společně se učit potřebné. Velmi smutné je, že v tomto díle přijde Harry o svého strýce :(
domingo
  9. 3. 2010, 1:35
Obavy zažehnány, Potterovská sága už se definitivně rozjela a navíc nabírá jasné obrysy, temné a nezřetelné. Ty hezké plakátové postavičky z prvních tří dílů definitivně ustoupily skutečně vyvinutým charakterům, postavy se chovají uvěřitelně a věříte jim jejich emoce - to je nesmírně důležité. Harry je psychicky nevyrovnaný šílenec, který by si v příběhu zasloužil trochu shodit i ze strany autorky samotné - takhle mi ta glorifikace bezhlavé odvahy, nepřemýšlení a emočně labilního hulákání na každého, kdo se hrdinovi nelíbí, začíná lézt silně na nervy - ale výhodou je, že mu vlastně nemusíte vůbec fandit, protože postav je tam dost a kupodivu se nedělí na hodné a zlé, ale jsou plastické a reálné. Navíc ten náznak antiutopie (můžu to takhle říct? asi můžu) je výborný nápad - a vůbec nevyznívá tupě, prázdně a populisticky, jak by od někoho jako Rowling (která talentu moc nepobrala a k jakýms takýms výkonům se musela jednoduše propsat) člověk čekal. (4/5)
Ailees
  19. 1. 2012, 16:05
Velice temné, po pohádkovosti téměř ani památky a velice dobré! Harry se už nadobro přesunul do světa fantasy, k jeho prospěchu :) Závěr je opravdu nečekaný a strhující - téměř až moc. Právě za zakončení knihy ale musím strhnout jednu hvězdu, protože mě celkem dožralo.
ribička
  12. 9. 2010, 18:51
Po prvním přečtení jsem byla zklamaná, prostě jsem něco takového nečekala. Vždyť se tam vlastně nic nestalo a kdyby Harry nepanikoval, tak by to i se Siriusem dopadlo jinak. To, že nejde o akci, ale o psychologii a duševní pochody Harryho, jsem pochopila až později. A myslím si, že pětka je filmově zpracována asi nejlépe.
Vikyna
  19. 9. 2011, 9:45
Asi nejslabší knížka celé série, i když stále dobrá. Přesto místy zdlouhavá a nezáživná. Závěrečný boj na Ministerstvu už byl ale zase perfektní, jak to u Rowlingové bývá zvykem.
Fešná Bleška
  27. 8. 2014, 16:16
Pro mě bezkonkurenčně nejlepší "Potterovka". Dost možná na to má vliv délka románu. Někdo by mohl říci, že je rozvleklý a až zbytečně dlouhý. Já si to však nemyslím. Příběh zde měl konečně dostatek místa na to, aby se pořádně rozvinul a propletl. Nastávají zde i Harryho výlevy na způsob "nikdo mě nemá rád a nikdo mi nerozumí". Ale zas tak rušivý prvek to není. Moc mě zaujalo Voldemortovo nahlížení Harrymu do hlavy. Prostě super příběh, který vás vtáhne a nepustí.
Balu
  11. 9. 2013, 0:11
Patrně můj nejoblíbenější díl, i přes pubertálního Harryho - převážně díky "pohledu do zákulisí" odboje proti Voldemortovi, permanentnímu tušení, že se děje něco nekalého (Harryho vize), a závěru.
Esther Darnett
  30. 11. 2013, 10:44
Na sérii jsme tak jako mnozí mé generace vyrostla a nedám na ni dopustit. Je to už spíše srdeční záležitost, než abych se na jědnotlivé díly dokázala podívat objektivně.
moonchild
  8. 10. 2013, 16:55
knihy Harryho Pottera jsou nádherné.Líbí se mi příběh syrotka,kterého vychovala teta s manželem a rozmazleným spratkem a se kterým se osud nemazlí.
Tomáš Fiurášek
  7. 3. 2016, 20:39
Dlouho jsem přemýšlel co k tomuhle dílu Harryho napsat. Měl jsem z něj smíšené pocity - už díky "změně žánru" kde se z nevinné pohádky stává temný thriller a obecná atmosféra začíná hodně znatelně houstnout.
Tenhle díl Harryho Pottera se stal přímým bombardem na čtenářovi emoce a pořádně s nimi zacvičil. Nic zde nechybělo. Vztek. Smutek. Pocit křivdy. Nenávist.
Postava Umbridgové určitě nenechala žádného čtenáře chladného a postavení ministerstva začalo plnit úlohu jakožto "nesmyslně "přemýšlející" otravné politické instituce". Harry už není malý chlapec ale mladý muž se svými pocity a emocemi, setkávající se s prvními láskami ale také prvními hrůzami které jen tak nějakého teeneagera nepotkají. Hodnotím kladně autorčinu sugestivní temnotu, kterou zahalila mou mysl při čtení a tudíž atmosféričnost díla.
Ač se jedná o nejdelší díl, dle mého názoru byl takhle dlouhý právem. A co k tomu říci závěrem?
Harry Potter a Fénixův řád je dle mého názoru jasným mezníkem mezi "Pohádkou pro děti" a "Temným thrillerem" plným nebezpečí číhajícího za každým rohem odboru záhad.

Celkově hodnocení: Ne až tak atmosférické jako Vězeň z Azkabanu, přesto však dávám 95%
Blueberry
  20. 4. 2014, 17:27
Naprosto skvělý závěr knihy, jako obvykle, že? Jenomže tento díl nikdy nepatřil mezi mé oblíbené. Už si příliš nevzpomínám proč, ale celkově prostě tento díl patří v oblíbenosti na sedmou příčku. I tak ovšem není k zahození.
Manon
  16. 12. 2013, 11:36
Jak už tu mnozí píší, tak Harryho nálady a tak vůbec byly moc zdlouhavé. Ale i přesto jsem ji přečetla asi 3x, takže zase výborná kniha.
Henkie
  11. 10. 2013, 21:59
Nechapu ty, kteri tento dil hodnoti negativne. Vzdyt ja se od neho nemohla vubec odtrhnout! Rowlingova je genius.
XZvire
  31. 7. 2013, 14:50
Přestože v této knize ztratím moji neoblíbenější postavu v podobě Siriuse Blacka je to bezkonkurenčně můj neoblíbenější díl (nechci se opakovat :-D). Harry začíná být dospělejší, uvědomuje si víc své city, je to celé temnější, dozvídáme se nejvíc informací co kdy předtím. Nedokáži si jen odpustit připomínku, že je mi stejně záhadou, že Harry vidí testrály až v této knize, když si myslím, že by se měli objevit už na konci čtvrtého dílu, i když jsem slyšela, že se to Rowlingová snažila vysvětlit, působí to na mne, že se jen snažila zamaskovat svojí chybu. Pátý díl čtu možná po desátý ani už nevím, mám všechny díly tolikrát načtené, že už se to ani nedá spočítat. Musím ale podotknout, že teď když to čtu, řekněme v "dospělejším" věku, tak mi dochází mnohem více spojitostí s předchozími díly, je to tak krásně vše propojené, že si toho může, dle mého názoru, všimnout jen pozorný čtenář. (naznačené maličkosti, které se dále rozvíjejí v dalších dílech). Je to rozhodně zlomový díl pro nadcházející poslední dva díly.
ilon-a
  28. 5. 2013, 23:54
Umfgh... Ze všech HP dílů nejslabší, až bych řekla docela zbytečnej. U pubertálních výlevů Harryho, Rona a Hermiony sem nevěděla jestli se tomu mám smát nebo se chytat za hlavu. :D
Nic z toho ale nemění fakt, že Rowlingová je prostě mástr!
kajas1993
  21. 8. 2012, 17:47
První čtyři díly jsem obdržela až po jejich vydání a po zamilování se do příběhů Harryho Pottera jsem každý další očekávala s napětím. Dokonce jsem se se spolužákem sázela, kdo novou knížku přečte dřív. "Fénixův řád" je z celé série nejrozsáhlejší, proto se nevyhne zdlouhavosti, ale ta se dá v tomto případě odpustit. Povedené jako vždycky, jen mě strašně mrzí Siriusův osud.
ideal_alien
  12. 2. 2016, 19:46
Dolores Umbridge je vážně povedený případ. Ďábel, který nosí růžovou a mučí nebohé děti. Dost jsem se u tohoto dílu nasmála :D
stepuli
  18. 2. 2014, 18:31
Když si vzpomenu, jak jsem vydání 5. dílu vyhlížela a přemlouvala rodiče, že musíme zajet do obchodu hned ten den co vyšla, tak musím dát plný počet hvězd už za tu nostalgii. Knížku jsem pak přečetla jedním dechem, rodiče mi museli chodit připomínat, kolik je hodin a že ráno vstávám do školy, ať se taky trochu vyspím. Prostě, co dodat.
nečik
  20. 10. 2011, 11:21
Harry je a bude pro mě vždy takovou oddechovkou. Fénixův řád je zřejmě jedním z nejslabších dílů celé série, ale to nic neubírá na tom, že Rowlingová prostě umí.
hous.enka
  1. 11. 2016, 9:08
Zatímco před patnácti lety jsem knihu přečetla snad během 24 hodin, tak dnes mi to trvalo asi dva měsíce průběžného čtení, protože s Harrym to pěkně cloumá. Ve Fénixově řádu je z něj protivný spratek, který čeká, že se svět točí pro něj. Zlom nastává, kdy se do popředí dostane Umbridgová, protože ta ženská je naprosto příšerná a její postava (včetně talířů s hrajícími si koťátky) mě strašně bavila. Smrt jisté postavy mě v tomhle díle nezasáhla tak, jako to bylo před lety (navíc už tehdy mě zasáhla spíš smrt jiné postavy - je strašné psát svoje pocity a nespoilerovat). Nicméně akčnost závěrečných dvou set stran mě navnadila do čtení dalšího dílu, takže hrrrr na něj.
Paity
  5. 9. 2013, 11:05
Už to nemá ten správný drive, už tomu chybí ten náboj, který měly předešlé knihy. Dost to ne mě působí dojmem, že prostě musela být vydána další kniha za každou cenu. Příběh je poměrně slabý a vlastně celou sérii vůbec nikam neposouvá.
honzik10
  29. 12. 2012, 9:49
Tahle a sedmička je podle mne nej Harry. Mám přečtené knihy ale opravdu na Křišťály moci to nemá. ale knížky od J. K. Rowling se mi líbí.
Kulekunka
  6. 8. 2012, 0:58
Asi nejvíc rozporuplný díl. Pro mnoho lidí nejslabší kniha z celé ságy. Možná když vezmu v úvahu vysoké hodnocení všech dílů, tak bych pětku skutečně dala až na konec seznamu, ale to jen proto, že každý z dílů je naprosto jedinečný a úchvatný. Je hodně těžké vybrat ten nej - každý má i nějaké slabší momenty, ale obrovskou řadu těch pěkných a spoustu naprosto skvělých. V tomto díle rozhodně nejvíc válí dvojčata Fred a George :-)
Halalí
  5. 7. 2010, 1:10
Jeden z nejlepších Potterů, ale zároveň bohužel nejhořší adaptací, Yates 800 stránkovou knihu doslova vykastroval. To už i adaptace Columbuse jsou rozhodně lepší, byť za moc nestojí... Nicméně knížku jsem četl několikrát a spolu s ohnivým pohárem je mou HP "evergreenem".
MiriamBlahova
  16. 11. 2015, 11:21
Můj nejoblíbenější díl! Líbí se mi proměna Harryho osobnosti - jeho puberťácké výlevy i prvotní zaláskování. Všechny kapitoly knihy jsou jedinečné a nenechali mě klidnou, než jsem za pár dní knihu nedočetla dokonce. Je napínavá, někdy děsivá... Líbí se mi nápad s "Brumbálovou armádou" , Umbridgeová v lese s kentaury nebo finálový souboj na oddělení záhad. I přes to, že kniha nemá nejlepší konec - často a ráda se k ní vracím.
Tamaruška
  23. 2. 2015, 8:36
Obsahuje spoiler spoiler Podle mého nejslabší díl, přečetla jsem ho jen dvakrát... Sice se zde událo pár podstatných věcí, jako odhalení věštby a proč že vlastně Voldy po Harrym už od narození jde, ale ubrat knížce tak na 200 stranách, nezlobila bych se.. Uklízení ve starém Siriusově domě mě opravdu až tak nezaujalo, navíc je Harry celý díl dost nevraživý, protivný, pořád ho pálí jizva atd. Také se mi nelíbilo, že se dal dohromady zrovna s Cho, od začátku jsem držela palce Ginny nebo Hermioně :) také zde umřel Sirius, jedna z nejlepších postav :( - to bylo dle mě nejpodstatnější na celé knize...
sokoba
  24. 4. 2014, 2:27
Pro mě nejlepší díl! Nejvíce momentů, kdy mé emoce byly vystupňované ať už k smutku (pláči) nebo jiným pocitům.
A s odkazem na hodnocení, které jsem tu četla = nikdy mě nenapadlo Harryho "výlevy" považovat za něco negativního v jeho povaze nebo pubertálním období. Spíš mi to přišlo jako projevy nad zoufalostí jeho situace. Což přiznejme si, je opravdu situace hodně zoufalá. Vždy jsem se vžívala do něho, do příběhu a při představě, že bych byla na jeho místě, ... myslím, že mnoho z nás by se chovalo mnohem hůř.
Nebo jsem jednoduše jen fanatický fanoušek Harryho Pottera! Tak jako tak, je celá série pro mě geniálním dílem.
hasickat
  16. 8. 2011, 14:14
Podle mě nemá smysl psát chválihodné komentáře, ani vlastně jakékoliv jiné komentáře. Příběh Harryho Pottera se ani zdaleka nedá shrnout do pár řádků. Je to fenomén. A příběh, který Vás vtáhne do děje. I moji rodiče prohlásili, že tak úžasně propracovaný a promyšlený pohádkový příběh snad v životě nečetli.
Aurewen
  11. 2. 2013, 16:43
Jak jsem psala u Ohnivého poháru, s touto knihou to mám naopak..Koukám, že to uživatelka Tiwala viděla stejně,tahle kniha se mi četla nejhůře ze všech Potterů, musela jsem číst stránku několikrát, často jsem knihu odkládala. Ovšem ve filmové verzi se mi líbil tento díl nejvíce a bylo pěkně zpracováno to, co jsem v knize třeba nepochopila.
Ver
  13. 11. 2012, 12:14
Pro mě jednoznačně nejlepší kniha z celé série.. Poprvé jsem ji zhltala během dvou dnů.. Při dalších čteních jsem si ji víc šetřila :)
jirkam
  17. 8. 2012, 18:24
S odstupem času asi nejméně oblíbený díl série. Nebyl jsem připravený na tolik vysvětlovaní a spousta věcí mi unikala. Ale je to jeden z klíčových bodů pro pochopení celé série a všech možných fanfiction, které se rodily ještě před ukončení série.
jakub.s
  27. 5. 2011, 15:09
Je to jako na houpačce - první a čtvrtý díl super, druhý se mi moc nelíbil, třetí ušel. Fénixův řád je na tom podobně jako Vězeň z Azkabanu - každopádně závěrečná bitva vylepšila dojem :))
L_O_U_S
  19. 7. 2015, 8:48
Fénixovým řádem vstupuje série Harryho Pottera do své druhé, o chlup slabší poloviny. Vydání pátého dílu předcházela nejdelší odmlka a zároveň se jedná o nejdelší díl. Nemůžu říct, že bych se nudil, ale v detailech se Rowlingová místy opakuje (zkuste počítat, kolikrát se Ginny „zašklebila“).
koki.veru
  18. 12. 2014, 16:43
Tento díl se mi líbí asi nejvíce a zároveň je také velmi smutnej, protože v něm zemře má oblíbená postava.....
Ryan
  13. 1. 2014, 13:33
Ohnivý pohár byl ve svém závěru přelomem v celé sérii a na Fénixově řádu je to už pořádně znát. Je to do značné míry odlišné dílo, daleko civilnější a i když finální zápletka nepatří mezi to lepší, co Rowlingová za těch 7 dílů vymyslela, nakonec nás alespoň dovede k jistým vysvětlením, která spojují minulost se současností, jinými slovy dávají celému příběhu hmotný základ a tím pádem i daleko větší důvěryhodnost.
CreatorJH
  31. 8. 2012, 11:58
Po mnoha letech jsem se opět dokopal přečíst sérii znovu. Při čtení Fénixova řádu na mě pokaždé dolehne tíže - takové to napětí před bouřkou. Neskutečně dusivá atmosféra, která v následujících knihách nabere ještě více na obrátkách, je více než mistrně popsaná. Rowlingová brilantně zachytila rozporuplnost Harryho mládí- ačkoli by chtěl prožívat obyčejné dospívání, trávit čas s děvčaty a kamarády, nemůže. Nelehký úkol, který před ním vyvstává se stává naprosto klíčovým. Pro mě představuje Fénivův řád nejdetailněji zachycený svět Harryho Pottera, komplexnost a vyváženost (akční pasáže versus popisné). Celým dějem proplouvá téma rebélie a řádu. Tato stěžejní témata jsou více než mistrně pojatá (rebélie ze strany BA, řád, po kterém marně prahne Umbridgeová), navíc lze také postřehnout samotu, která Harryho sužuje již od začátku - a není sám. Fénixův řád jakoby také musel vše zvládnout sám. Avšak pod pláštěm samoty se skrývá přátelství, síla a láska . Fascinující a strhující pasáž z Ministerstva kouzel jen podtrhuje úžasnou schopnost představivosti, kterou Rowlingová oplývá. Nakonec snad jen krátká poznámka ke zlu v této kapitole Harryho příběhu. To zde nabývá hmotné podoby v "profesorce" Umbridgeové - řád, který se snaží zavést a uchovat, se může rovnat chaosu a nenávisti šířící se společně s Voldemortem. Zkrátka pro mě se jedná o výbornou knihu plné okouzlujících i bolestivých momentů.
Mikka
  25. 7. 2012, 12:06
Pro mě je i pátý díl nezbytnou součástí celé ságy. Je pravda, že trojka i čtyřka způsobila asi větší nadšení, ale co .. Opět jsem četl neskutečně rychle, pořád jsem byl zvědavý, co se stane dál a znovu mě to strašně bavilo!
monsulka
  10. 3. 2012, 22:25
Tak nějak nemůžu souhlasit s těmi několika poznámkami, které uvedl dole Edgar.
Třeba krb u Umbridgeové nemohli znovu použít, protože tam přece byli zavření Malfoy atd., a taky nemohli mrhat svým drahoceným časem, který jim zbýval.
Crabbe a Goyle ve zmijozelském famfrpálovém týmu vysvětlovali, jak moc byla Zmijozelská kolej chudá na dobré a vytrvalé hráče tradičního sportu.
A Hagrid, jak se vláčel přes půl Evropy, se nevláčil taky jenom tak pro nic za nic, ale proto že měl poslání, které měl splnit, což se mu nepovedlo kvůli Smrtijedům, a pak když se vrátí to udělá patřičně dobrou scénku s Umbrigeovou.
A už vůbec nesouhlasím s tím, že by měl Dudley nabančit Harrymu proto, že se Harrymu zdají noční můry, křičí ze spaní; a "Dudlíček" se mu pak děsně posmívá, že viděl umírat Cedrica. Je pravda, že je Harry v pubertě, ale taky na to má patřičný vliv celý děj, který se v tomto dílu odehrává.
A jediné s čím souhlasím je to, že mě to také naprosto skvěle bavilo. A jinak chápu, že každý má rád něco jiného, to nahoře je jen takové vysvětlení, která by měla asi docvaknout všem po přečtení knihy.