Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Glazury, keramické barvy a dekorační techniky

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Glazury, keramické barvy a dekorační techniky Originální název: Glazury, keramické barvy a dekorační techniky
Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Nejnovější vydání:
Nezjištěno / Jiné - 2002
Počet stránek: 42
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Nezjištěno / Jiné (2002) 42

Po dlouhé době opět vychází středoškolská učebnice, resp. učební text, zabývající se problematikou glazur, keramických barev a dekoračních technik. Učebnice vychází v době, kdy zejména v oblasti velkosériových keramických výrob dochází k mohutnému rozvoji této problematiky, k aplikaci nových druhů materiálů, nových způsobů výrob a dekorací.
Učebnice je rozdělena do dvou základních kapitol. První kapitola zahrnuje problematiku glazur. V samostatných podkapitolách je zde provedena definice glazur, jejich rozdělení a princip jejich vzniku. V navazujících podkapitolách jsou postupně probírány jednotlivé suroviny používané pro výrobu glazur, jejich vlastnosti a vlastnosti glazur používající tyto suroviny. V následující podkapitole jsou probírány fyzikální a chemické vlastnosti glazur. Tato podkapitola je zaměřena zejména na problematiku chemické odolnosti, odskelnění a krystalizace, pevnosti a pružnosti glazur, tvrdosti, povrchového napětí, viskozity, měrné tepelné kapacity, tavitelnosti, teplotní roztažnosti a vzájemného působení střepu s glazury. V dalších podkapitolách jsou pak diskutovány způsoby vyjadřování složení glazur pomocí receptury,výrobního předpisu, chemického rozboru a Segerova vzorce. V následujících podkapitolách jsou uvedeny základní poznatky vhodné pro přípravu a testování vhodnosti navržených glazur. Je zde podán přehled problematiky přípravy bezbarvých glazur, glazur barevných, problematika keramických barev a barvítek, glazur matných, lesklých a dalších uměleckých a speciálních typů glazur. Předposlední podkapitola zahrnuje problematiku přípravy, nanášení a testování glazur. Je zde proveden přehled zkušebních metod používaných při testování vhodnosti navržených glazur zahrnujících autoklávové zkoušky, Harkortův test, Singerův test a Stegerovu zkoušku. Poslední podkapitola podává přehled vad glazur a možnosti jejich odstranění.
Druhá kapitola se zabývá dekorací keramiky. Jsou zde uvedeny základy pro způsoby dekorací při použití naglazurových a podglazurových barev, vtavných a majolikových barev, používání solí, listrů, preparátů drahých kovů a engob. Jsou zde rovněž diskutovány jednotlivé dekorační techniky jako je plastická dekorace, barvotisk, ocelotisk, lept, sítotisk, rotocolor, chemické zdobení a zdobení skelnými graniliemi. Učebnice je doplněna obrazovou částí, která přehledně doplňuje způsoby přípravy glazur a dekorací keramických výrobků.
Učebnice poskytuje přehled základních informací nutných pro návrh a výrobu glazur, jejich aplikaci a požadované vlastnosti. Svým rozsahem dostatečně pokrývá celou oblast klasické keramické technologie a proto si myslím, že je vhodná nejenom jako středoškolská učebnice, ale i jako základní a přehledný text pro pracovníky v keramickém průmyslu, umělce a výtvarníky a všechny zájemce o problematiku keramických výrob. (Založil/a: Jamesová)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace