Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Žárovzdorné materiály

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Žárovzdorné materiály Originální název: Žárovzdorné materiály
Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Nejnovější vydání:
Nezjištěno / Jiné - 2007
Počet stránek: 46
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Nezjištěno / Jiné (2007) 46

V poměrně krátkém časovém období se nám dostává do rukou již třetí díl učebnicové řady Technologie keramiky. Rychle se tak zaplňuje, díky organizátorské vydavatelské aktivitě Silikátového svazu i pečlivé přípravě autorky, mnohaletá mezera, která na trhu knih tohoto typu byla.
Učebnice je členěna do šesti oddílů. První uvádí nejdůležitější vlastnosti žárovzdorných materiálů a metody jejich zjišťování, následují zásady klasifikace a nejrozsáhlejší část je věnována tvarovým hutným výrobkům s podrobnější technologií šamotu a dinasu. Dále jsou popsány netvarové materiály,výrobky izolační a stručně jsou zmíněny i výrobky tavené. Zkušená pedagožka dobře ví,co má a může své žáky naučit.Vše je v knize vyvážené úměrně k zaměření studentů, které autorka s vysokou odborností po léta vyučuje na Střední průmyslové škole keramické v Bechyni. Pokud má být publikace využívána i na 'nekeramických' středních školách, bylo by vhodné podrobněji se věnovat konkretnímu použití žáromateriálů v oboru, blízkém jejich odbornému zaměření, na př. v metalurgickém nebo maltovinářském průmyslu. To již ale jistě zvládnou tamní zkušení profesoři. Stejně, jako vysvětlí a rozšíří některé pojmy a definice, uvedené v učebnici, vzhledem k jejímu rozsahu, jen zkratkovitě.
Několik drobných nepřesností v textu nebo desetinném třídění či absenci cizojazyčných ekvivalentů základních pojmů patří přičíst na vrub spíše lektorům, kterými co do počtu vzhledem k 41 stranám textu vydavatel nešetřil. Za jedinou opravdovou chybu považuji neuvedení jakéhokoliv výkladu k fázovému diagramu SiO2-Al2O3.
Zamyslíme-li se po podrobném přečtení celé knihy, uvědomíme si,že je nejen výborně metodicky zpracovanou učebnicí pro střední školy, ale může být i dobrou pomůckou pro všechny, kteří přicházejí při své práci s problematikou žárovzdorných materiálů do styku a chtějí se o ní více dozvědět. Lze ji tak doporučit zejména pracovníkům konstrukce, obsluhy a údržby pecí i obchodní sféry,kteří mají střední nebo vyšší vzdělání z jiného oboru a jimž se studium některých odborných publikací zdá příliš náročné.
Kniha Žárovzdorné materiály vyšla v nákladu 1300 výtisků a v únoru 2003 byla schválena MŠMT jako učebnice pro střední odborné školy s platností 6 let. Je pravděpodobné, že bude rozebrána rychleji, ale rozhodně si tempo rozvoje technické úrovně výroby i sortimentu výrobků i společenské nároky vynutí nové modernizované vydání mnohem dříve. V něm se jistě objeví více nových materiálů i výrobních zařízení stejně jako požadavků ekonomie a ekologie. Věřím, že tyto prvky budou již obsaženy i v dalších dílech této učebnicové řady, avizovaných předsedou Svazu v předmluvě. Jestliže se svojí úrovní alespoň přiblíží právě recenzované knize,můžeme se právem těšit. (Založil/a: Jamesová)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace