Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

TiO2 Fotokatalýza

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

TiO2 Fotokatalýza

Nejnovější vydání:
Nezjištěno / Jiné - 2002
Počet stránek: 130
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Nezjištěno / Jiné (2002) 130

Fotokatalýzu TiO2 jsme začali systematicky sledovat u nás, v České republice, od roku 1995 a to jak ve vědecko technické tak i patentové literatuře. Tento nadějný objev XX. století, vykazující výrazný synergický efekt spolupůsobení světelného záření a vybraného polovodiče, sliboval totiž nesmírné možnosti všestranného využití v praktickém životě. Důležitou roli sehrály i odborné kontakty v Japonsku a tím i možnost seznámit se s některými aplikacemi na samém začátku jejich vývoje.

Se získanými poznatky byla pak seznámena naše technická veřejnost, český průmysl a lékaři.

První informaci mohl publikovat Ing. Zdeněk Doškář, CSc. díky pochopení moudrého šéfredaktora Jana Baltuse již 9.července 1996 ve 28. čísle Technického týdeníku pod stručným názvem: „Titanová fotokatalýza“. Další článek téhož autora pak vyšel 22. 4. 1997 v prvním čísle Silikátového zpravodaje pod názvem: „XXI. století, století ozářeného skla a keramiky“ a vzbudil pozornost Ing. Jiřího Pexy, CSc., vedoucího technického rozvoje Rakovnických keramických závodů a.s. Zmíněné publikace jsou podloženy prostudováním více jak 200 vesměs japonských patentů a obsáhlých výročních sborníků výzkumných prací laboratoře prof. Akira Fujishimy z oddělení aplikované chemie inženýrské fakulty Tokijské university a navázáním osobních kontaktů a spolupráce s tímto profesorem, s jehož osobou je úzce spojen objev titanové fotokatalýzy.

Byla to shoda okolností, že v době, kdy Ing. František Peterka, PhD. poprvé osobně navštívil Prof. A. Fujishimu v jeho laboratoři, začalo docházet k zásadnímu obratu v tomto oboru. Jeden z největších výrobců sanitární keramiky - firma TOTO - patentovala, po společném výzkumu s profesory Tokijské university, objev tzv. supehydrofilnosti povrchu TiO2 po ozaření UV paprsky. Pokud se před tímto objevem v Japonsku zabývalo vážně praktickými aplikacemi TiO2 fotokatalýzy jenom asi 10 firem, a to především čištěním vzduchu a vody, dnes je to již více než 1000 firem. Začalo se dokonce hovořit o revoluci čištění světlem.

Firma TOTO začala vyvíjet tzv. samočistící keramický obkladový materiál pro venkovní a vnitřní použití .Především v interiéru se uplatní kombinace obou efektů, tj. antibakteriálního v důsledku oxidačně-redukčních reakcí a snadného omytí v důsledku hydrofilnosti povrchu. To byl také začátek komplikovaných „námluv“ mezi Rakovnickými keramickými závody a.s. ( dnes RAKO a.s.) a firmou TOTO o možné licenci technologie výroby fotokatalytických samočisticích obkladů, později nazvané Hydrotect, které trvaly cca 3 roky. K prvému představení samočisticích keramických obkladů Hydrotect vyráběnými společností RAKO v japonské licenci došlo na stavebním veletrhu v Brně v roce 2000. Je třeba si uvědomit, že Rakovnické keramické závody a.s. oslovily firmu TOTO jako první zahraniční zájemce, kdy technologie Hydrotect byla stále ještě ve stadiu vývoje. Uskutečnila se řada technických jednání mezi odborníky RAKO a TOTO. Obchodní podmínky koupě licence potom dojednal tehdejší majoritní vlastník RAKO, německá společnost DSCB, jejíž závod Agrob Buchtal dnes Hydrotect obklady pro venkovní použití rovněž vyrábí. Výrobu Hydrotect obkladů je možné asi označit za začátek praktických aplikací TiO2 fotokatalýzy v Evropě. (Založil/a: Jamesová)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace