Smrťárna

Naše vojsko - 2009
ISBN: 978-80-206-1059-1

Naše vojsko (2009) 978-80-206-1059-1 168
Littera (1997) 80-85854-03-01 128

Současné prostředí pražské nemocnice je živnou půdou pro hrůzné, avšak těžko postihnutelné činy, jež mohou ohrozit každého, kdo se do její "péče" dostane.
Dramatický příběh dvou zdravotníků, odehrávající se na pozadí výdělečné eutanazie, utrpení bezbranných pacientů a prostituce, se postupně stává děsivým obrazem ponížené lidské důstojnosti a pádu morálních hodnot. (Založil/a: Anett)

Crocuta
  13. 6. 2014, 23:47
V nemocničním prostředí je autor zjevně jako doma a právě scény z lůžkového oddělení tvoří páteř celé knihy, která je hrozivým mementem, ukazujícím kam naše zdravotnictví spěje (či už dospělo - ač se děj "Smrťárny" odehrává na počátku 90. let, poměry v ní vylíčené se podobají těm panujícím v nejednom současném zdravotnickém zařízení až neskutečně). Nekompromisní naturalismus některých scén je ústrojnou součástí příběhu a má v něm své opodstatnění.
Horší už je to se scénami mimo nemocnici - zvláště ty které se odehrávají v nočním klubu působí poněkud naivně a místy až úsměvně.
Navíc konec příběhu mi připadá až příliš otevřený a celé vyprávění jako by směřovalo odnikud nikam, stejně jako plané rebelantství hlavního hrdiny, který nedokáže na daném stavu věcí změnit zhola nic a nakonec mu zbývá jen rezignace.
Ať tak či onak - "Smrťárna" se četla velmi dobře a takřka jedním dechem, dialogy jsou napsány skvěle a knihu bych určitě k přečtení doporučil - už pro onu (často stále tabuizovanou) tématiku stáří, nemoci a umírání, jíž se zabývá.