O politické činnosti

O politické činnosti

Nezjištěno / Jiné - 2014
ISBN: 978-80-86410-71-5

Nezjištěno / Jiné (2014) 978-80-86410-71-5 184

Politice je věnován svazek O politické činnosti, který obsahuje pětici pojednání o aktuálních problémech Plútarchovy doby, ale i zásadním koncepčním otázkám politické morálky (Politické rady, O monarchii, demokracii a oligarchii, Nepoučenému vládci, Má se stařec věnovat politice? a Filozof má rozmlouvat zejména s vládci). Čtenáře určitě překvapí, jak staré jsou nešvary politiků, jež plní stránky dnešních novin. (Založil/a: alča87)

Myrddin33
  31. 10. 2014, 21:55
Asi není příliš možné hodnotit díla, jakým jsou antické pozůstalosti nějakým objektivním hodnocením a tak mé hodnocení zakládám na tom, co dané dílo přináší mě jako osobě tohoto století.
Zaprvé mi přineslo zajímavý pohled do pojetí politika Plútarchovi doby a jeho názor na ten politický "ideál". A za druhé mi přineslo poznání mnoha podnětných vlastností, jež by měly charakterizovat politika, které mají nadčasovou platnost a tyto charakterové vlastnosti a ctnosti by měli být součástí i dnešních politických činitelů, což bohužel zpravidla nejsou; i přesto jsou však zajímavým klíčem, jak v politice hledat své zástupce. S některými radami a závěry Plútarcha tedy nemohu souhlasit, avšak v celkovém pohledu mne kniha jistě obohatila.